Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Wymiarem Sprawiedliwości
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Webinarium COVID-TALKS „Pandemia COVID-19 a kolegialność składów orzekających”

15.03.2022 - 14:23 aktualizacja 18.07.2022 - 14:29
Redakcja: OO

Pandemia COVID-19 ma wpływ na większość aspektów funkcjonowania społeczeństwa. Jednym z takich aspektów jest dostęp obywateli do sądów i innych organów wymiaru sprawiedliwości. Szczególna sytuacja kryzysowa wymusiła wprowadzenie do polskiego porządku prawnego wielu rozwiązań, które dotychczas były nieznane, a które od prawie dwóch lat stały się normą w codziennym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie pandemii COVID-19 wpłynęły także na skład sądu rozpoznającego sprawy cywilne oraz karne. Stopień ingerencji jest jednak różny. Ustawodawca już od dłuższego czasu odchodził od zasady kolegialności rozpoznawania spraw (zwłaszcza w zakresie udziału czynnika społecznego w kolegialnym rozpoznaniu spraw), to jednak od dłuższego czasu za ugruntowane należało uznać rozpoznawanie określonych spraw z zakresu prawa rodzinnego oraz prawa pracy przez sądu w którego składzie zasiadają ławnicy. Niekwestionowane było również rozpoznawanie spraw w składzie kolegialnym w postępowaniu odwoławczym. Ustawodawca odstępując od niedawno wprowadzonej zasady niezmienności składów z powołaniem się na sprawność postępowania zdecydował jednak, że w okresie zagrożenia epidemicznego lub epidemii oraz rok po zakończeniu ostatniego ze wskazanych stanów sprawy mają być rozpoznawane wyłącznie w składzie jednego sędziego. Obejmuje to także tzw. zażalenia poziome.

Spotkanie z SSN Jarosławem Matrasem oraz SSA Małgorzatą Stanek poprowadzi dyrektor ICBWS SSO dr hab. Krystian Markiewicz, prof. UŚ.

napis: COVID TALKS

return to top