Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Interdyscyplinarne Centrum Rozwoju Kadr
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Rośliny

Czasem wystarczy otoczyć się roślinami w miejscu pracy, aby poczuć się lepiej. Żywa zieleń działa na nas wspaniale – zmniejsza stres, poprawia samopoczucie, pozwala odpocząć oczom, dostarcza tlen i sprawia, że powietrze, którym oddychamy, staje się bardziej przyjazne dla naszych dróg oddechowych. O żywe rośliny trzeba się jednak zatroszczyć, aby móc w pełni czerpać z ich cennego towarzystwa.

Podobnie jest z naszym funkcjonowaniem w pracy. Z jednej strony chcielibyśmy pracować w przyjaznym miejscu, do którego wraca się z przyjemnością, z drugiej – powinniśmy wykonywać powierzone nam zadania w sposób zapewniający możliwie najlepszy rozwój jednostki, z którą jesteśmy związani.

To porównanie stało się inspiracją do stworzenia roślinnej szaty graficznej Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr. Wyłaniające się zewsząd liście mają nam przypominać, że przyjazne miejsce pracy to przestrzeń, o którą dbać powinien zarówno pracodawca, jak i pracownik. Pomocne mogą się okazać m.in. narzędzia i rozwiązania projektowane w ramach ICRK. Okazuje się, że one również są jak metaforyczne rośliny, o czym przekonuje dr Małgorzata Chrupała-Pniak, psycholog organizacji pracy i zarządzania, zastępca kierownika Działu HR i Komunikacji z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Element graficzny: linia z liśćmi

Grafika: punkt (motyw liści)   „Każde rozwiązanie, które wypracujemy w ramach centrum, można porównać do rośliny. Damy ci ją, a Ty podejmiesz decyzję, czy ją przyjmiesz, czy będziesz się nią cieszyć i czy o nią zadbasz”

dr Małgorzata Chrupała-Pniak | O roślinnych metaforach

return to top