Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Akcja DKMS „HELPERS GENERATION” – powiększamy bazę Dawców

24.11.2021 - 12:34 aktualizacja 15.03.2022 - 08:42
Redakcja: Maciej Bisaga
Tagi: baza dawców, białaczka, dawcy szpiku, DKMS, helpers generation, pomoc

Grupa studentów Uniwersytetu Śląskiego po raz kolejny włącza się w akcję DKMS “HELPERS’ GENERATION”, która ma na celu powiększenie bazy potencjalnych Dawców szpiku. Akcja jest rozpowszechniona wśród studentów pochodzących z uczelni z całej Polski. Zarejestrować może się praktycznie każdy, zupełnie nic na tym nie tracąc.

 

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Niestety tylko 25% Chorych znajduje Dawcę wśród swojej rodziny, a 75% poszukuje Dawcy niespokrewnionego. Chociaż w bazie Fundacji DKMS jest już 1,7mln osób, to nadal co 5 Pacjent nie znajduje swojego “bliźniaka genetycznego”. Komórki macierzyste mnożą się przez całe nasze życie, dlatego pozostanie Dawcą nie ingeruje w nasz organizm.

 

W dniach od 6-10 grudnia stanowiska będą znajdowały się na całym Uniwersytecie Śląskim w godzinach od 9:00 do 15:00:

 

Wydziale Nauk Społecznych (ul. Bankowa) w dniach 6-10 grudnia,

Wydziale Nauk Społecznych (ul. Grażyńskiego 53) 6-9 grudnia,

Wydziale Humanistycznym (ul. Uniwersytecka 4) 6-8 grudnia,

Wydziale Humanistycznym (ul. Generała Stefana Grota-Rowieckiego 5, Sosnowiec) 6-8 grudnia,

Wydziale Prawa i Administracji 7-9 grudnia.

 

Oprócz tego, będziemy również od 6 do 7 grudnia w Galerii Katowickiej, od 7 do 8 grudnia w CINiB-ie oraz na meczu siatkówki GKS Katowice vs ONICO Warszawa  dnia 11 grudnia o 17:30 w Hali OS Szopienice, ul. 11 Listopada 16, 40-387 Katowice.”

 

Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.

 

„HELPERS’ GENERATION” to projekt powiązany z rozpoczętą w kwietniu 2013 roku przez Fundację DKMS inicjatywą rejestracji potencjalnych Dawców szpiku na uczelniach. Jego celem jest zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji. W ramach poprzednich inicjatyw skierowanych do studentów z całej Polski, na uczelniach zarejestrowano ponad 130 805 (listopad 2021) potencjalnych Dawców, spośród których już ponad 1 042 osób (listopad 2021) podarowało potrzebującym Pacjentom szansę na życie. Podczas akcji Fundacji DKMS Polska wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

 

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 785 000 (listopad 2021) potencjalnych dawców.

9 697 (listopad 2021) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

 

To takie proste uratować czyjeś życie.

return to top