Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

[ONLINE] Tydzień Mózgu 2022

07.03.2022 - 09:26 aktualizacja 08.03.2022 - 12:10
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: kognitywistyka, mózg, neurobiologia, psychologia, seminarium, tydzień mózgu, wykład

Serdecznie zapraszamy na obchody Światowego Tygodnia Mózgu 2022!

Uniwersytet Śląski już po raz dwunasty włącza się w organizację obchodów tego naukowego święta. W dniach 14-18 marca br. odbędą się popularnonaukowe wykłady online skupiające się na wszystkim co związane z mózgami, ich rozwojem, pochodzeniem i działaniem!

Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Jest ono adresowane do studentów/ek, uczniów/ennic oraz wszystkich zainteresowanych osób.

Wykłady będą transmitowane na Facebooku [wydarzeniu] oraz YouTube [kanał @Tydzień Mózgu w Katowicach].

Program:

• 14.03.2022 r. (poniedziałek), 16:00
    dr Jacek Francikowski (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – „O czym rozmawiają neurony? Systemy neurotransmisji w układzie nerwowym”

• 15.03.2022 r. (wtorek), 16:00
    prof. Lars Chittka (Queen Mary University of London) – „The Mind of a Bee” / „Umysł pszczoły”

• 16.03.2022 r. (środa), 11:00-20:00
    III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach – seminarium „Masz do tego głowę!”, którego prelegentami będą: dr Katarzyna Kasperkiewicz (UŚ), prof. dr hab. Małgorzata Kossut (IBD PAN), dr Marek Karczmarczyk (UŚ), dr hab. Anna Brzęk (ŚUM), mgr Anna Seruga, dr Marek Wypych (IBD PAN), dr Wojciech Glac, prof. UG, mgr Sławomir Prusakowski (SWPS) (program seminarium dostępny tutaj)

• 17.03.2022 r. (czwartek), 18:00
    dr Mariusz Gogól, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ) – „Choroby neurodegeneracyjne – wina mikroorganizmów?”

• 18.03.2022 r. (piątek), 16:00
    prof. dr hab. Elżbieta Pyza (Uniwersytet Jagielloński) – „Co się dzieje w mózgu w ciągu doby?”
img

Organizatorami wydarzenia są Bartosz Baran, Jacek Francikowski, Michał Krzyżowski [naukowcy z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach] oraz Sylwia Butkiewicz [Uniwersytet Jagielloński w Krakowie]. Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.