Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

„Choinkami warto się nacieszyć. Zmiany klimatu w Polsce stanowią dla nich zagrożenie” – rozmowa dla magazynu Ślązag

29.12.2022 - 11:38 aktualizacja 29.12.2022 - 11:38
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: choinka, drzewa, drzewa iglaste, ekosystem, gatunki inwazyjne, lasy iglaste, rozmowa, wywiad, zmiany klimatu

Prognozy dla drzew iglastych nie są dobre, więc warto się nimi nacieszyć, ponieważ będzie ich w naszych lasach coraz mniej. To drzewa przystosowane do chłodnych i wilgotnych warunków. Rosną głównie na dalekiej północy, gdzie tworzą gęste lasy iglaste – tajgę, a także na obszarach górskich, gdzie klimat jest zwykle chłodniejszy i bardziej wilgotny. Oczywiście istnieją od tej zasady wyjątki. Zmiany klimatyczne, czyli wzrost średniej temperatury, a także wydłużające się okresy suszy, po których następują krótkie intensywne opady – wszystko to stanowi zagrożenie dla drzew iglastych w Polsce – wyjaśnia Mariusz Wierzgoń, botanik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z mgr Mariuszem Wierzgoniem, doktorantem z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, która ukazała się na ramach portalu Ślązag. Skupia się ona na drzewach iglastych – zarówno w kontekście świątecznych choinek, jak i ich naturalnego występowania w ekosystemach Polski i nie tylko.
[LINK].