Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Certyfikat Doskonałości Kształcenia dla ochrony środowiska

07.03.2024 - 12:33 aktualizacja 07.03.2024 - 12:33
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: certyfikat, kształcenie, ochrona środowiska, osiągnięcia, polska komisja akredytacyjna, sukces, wyróżnienie
Niezmiernie miło nam ogłosić, iż kierunek ochrona środowiska na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ otrzymał Certyfikat Doskonałości Kształcenia przyznany przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) w kategorii Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku.

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jedyną uczelnią publiczną z województwa śląskiego, której kierunki zostały wyróżnione przez PKA w tym roku (drugim wyróżnionym kierunkiem jest socjologia na Wydziale Nauk Społecznych).

Wydziały UŚ, które prowadzą kierunki wyróżnione certyfikatem, według PKA wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności:

• skutecznością, czyli zdolnością osiągania celów w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • uniwersalnością, czyli możliwością przenoszenia do innych uczelni,
  • innowacyjnością, czyli nowatorskim charakterem w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • wzorcowością, czyli możliwością bycia punktem odniesienia,
  • etycznością, czyli zgodnością z normami i wartościami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej,
  • trwałością, czyli powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.

Wniosek o wyróżnienie kierunku certyfikatem w kategorii Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku uwarunkowany jest wyszczególnieniem w raporcie z wizytacji dobrych praktyk odnoszących się do aż sześciu z dziesięciu kryteriów branych pod uwagę w ocenie programowej PKA:

• konstrukcja programu studiów: koncepcja, cele kształcenia i efekty uczenia się,
  • realizacja programu studiów: treści programowe, harmonogram realizacji programu studiów oraz formy i organizacja zajęć, metody kształcenia, praktyki zawodowe, organizacja procesu nauczania i uczenia się,
  • przyjęcie na studia, weryfikacja osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się, zaliczanie poszczególnych semestrów i lat oraz dyplomowanie,
  • kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje i liczebność kadry prowadzącej kształcenie, a także rozwój i doskonalenie kadry,
  • infrastruktura i zasoby edukacyjne wykorzystywane w realizacji programu studiów oraz ich doskonalenie,
  • polityka jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów.

Łącznie certyfikaty zostały przyznane 26 kierunkom prowadzonym w innych ośrodkach w całej Polsce.

Serdeczne gratulacje dla Pań Dyrektorek kierunków biologicznych- dr hab. Aleksandry Nadgórskiej-Sochy, prof. UŚ oraz dr Izabeli Greń, a także  Pracowniczek i Pracowników, Doktorantek i Doktorantów, Studentek i Studentów.

Życzymy dalszych sukcesów!