Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

24. edycja Nagród Naukowych POLITYKI

09.05.2024 - 08:14 aktualizacja 09.05.2024 - 08:19
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: konkurs, młodzi naukowcy, nagrody, nagrody naukowe, polityka, stypendia

Do 12 czerwca 2024 r. Fundacja Tygodnika POLITYKA przyjmuje zgłoszenia młodych naukowców do 24. Edycji Nagród Naukowych „Polityki”. Lista 15 finalistów zostanie opublikowana w „Polityce” 18 września, a laureaci zostaną ogłoszeni w październiku 2024 r.

 

Fundacja Tygodnika „Polityka” od 2001 r. prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od 2011 r. pod nazwą Nagrody Naukowe. Poprzez akcję prowadzoną na łamach „Polityki” promowany jest wartościowy wzór kariery i osiągnięcia naukowe młodych ludzi nauki w Polsce. Poszukiwane są osoby, które w ciągu ostatniego roku, dwóch minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym – może to być praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie, zbudowanie zespołu, objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej.

Laureaci wyłaniani są dwuetapowo przez dwie Kapituły. W skład Kapituły I etapu (Profesorskiej) wchodzą wybitni profesorowie, znawcy poszczególnych dyscyplin nauki. Przeprowadzają oni staranną selekcję zgłoszeń i przedstawiają kandydatów do finału.

Od 2011 roku wyłonionych przez Kapitułę I stopnia finalistów konkursu poddajemy ocenie Kapituły II etapu (Obywatelskiej, nazywanej też Społeczną) do której zapraszamy osoby znane z aktywności publicznej oraz interesujących, szerokich poglądów na rzeczywistość społeczną. Ma ona wskazać pięciu laureatów, których badania uzna za szczególnie obiecujące nie tylko w sensie ich praktycznej przydatności, ale generalnie dla postępu cywilizacyjnego i intelektualnego.

Dzięki pracy obu Kapituł spośród setek kandydatur co roku wyłaniamy 15 finalistów w pięciu dziedzinach nauki: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, o życiu i techniczne. W 2024 r. pięcioro najlepszych otrzyma Nagrody Naukowe – stypendia w wysokości 15 tys. zł oraz wywiad w tygodniku „Polityka”. Pozostała dziesiątka otrzyma nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł.

Przez 23 lata trwania akcji dzięki pomocy partnerów finansowych oraz czytelników „Polityki”, którzy wpłacali na program stypendialny darowizny oraz 1,5 % podatku, nasza fundacja wsparła 377 naukowców kwotą 7 000 000 zł.

 


Konkurs przeznaczony jest dla młodych naukowców, czyli osób do ok. 35. roku życia.

Warunkiem ubiegania się o stypendium jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego udostępnionego na stronie polityka.pl/stypendia i odesłanie go drogą elektroniczną do środy 12 czerwca 2024 roku na adres: stypendia@polityka.pl

 

 


Partnerami 24. edycji Nagród Naukowych POLITYKI są:

Fundacja Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej; Dr Irena Eris Cosmetics; Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patronem medialnym jest Radio TOK FM.


Z okazji startu 24. Nagród Naukowych POLITYKI serwis popularnonaukowy Pulsar przygotował dla pracowników naukowych i studentów UŚ miesięczną prenumeratę w prezencie [informacje o serwisie].
Zainteresowane osoby prosimy o indywidualny kontakt mailowy z podaniem swojego imienia i nazwiska oraz nazwy Uczelni na adres e-mail: w.reluga@polityka.pl. W temacie maila prosimy wpisać: Nagrody Naukowe POLITYKI.
Na zgłoszenia chętnych czekamy do 17 maja br.

return to top