W dniach 14–16 listopada 2024 r. w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się wydarzenie „The Insect World”, zorganizowane w ramach programu Miasto-Region-Akademia, realizowanego jako część obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Wydarzenie „The Insect World” miało na celu zapoznanie młodych naukowców z różnymi aspektami entomologii – dziedziny nauki, której przedmiotem są owady. Dzięki swojej liczebności i wszędobylskości bezkręgowce te stanowią wspaniałą grupę modelową dla oceny różnorodności biologicznej, zarówno w światowych centrach bioróżnorodności (biodiversity hotspots), parkach narodowych i rezerwatach przyrody, jak również na terenach rolniczych, czy nawet w miastach. Uczestnicy cyklu wykładów i warsztatów zapoznali się z zaawansowanymi metodami stosowanymi w trakcie badań terenowych, w analizach taksonomicznych i morfologicznych dotyczących owadów kopalnych i współczesnych, jak również wykorzystywanymi do modelowania zmian zasięgów owadów zachodzących w skutek ocieplania się klimatu.
Koordynatorem i pomysłodawcą wydarzenia był dr Artur Taszakowski (Zespół Bioróżnorodności i Ewolucji Owadów).
Uczestnicy „The Insect World” mieli okazję uczestniczyć w panelu obejmującym cztery wykłady:
- Dr Péter Kóbor (Plant Protection Institute, HUN-REN Centre for Agricultural Research, Martonvásár, Hungary) „Bugs in time – how understanding evolutionary trends in heteropteran insects help address current challenges?”
- Dr Roland Dobosz (Dział Przyrody, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) „W pogoni za mwe. Historia trzech niezwykłych odkryć przyrodniczych”
- Dr Agnieszka Bugaj-Nawrocka (WNP, UŚ) „Czy możemy przewidzieć co czeka owady w obliczu zmiany klimatu”
- Dr Artur Taszakowski (WNP, UŚ) „Czym jest taksonomia, czyli jak opisać nowy gatunek”
W ramach wydarzenia odbyły się również warsztaty dotyczące wykorzystania skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM) oraz zaawansowanych technik mikroskopii świetlnej w badaniach z zakresu taksonomii owadów. Laboratoria mikroskopowe wzbogaciły się o tablice dydaktyczne poświęcone pluskwiakom różnoskrzydłym z rodziny Miridae.