Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dr hab. Anna Orczewska, prof. UŚ - indywidualna działalność badawcza

Temat badawczy: Przemiany zbiorowisk leśnych wywołane presją człowieka i zmianami klimatu.

Lasy odgrywają ważną rolę w zachowaniu różnorodności biotycznej oraz w łagodzeniu skutków globalnego ocieplenia. W minionych latach realizowano różne projekty badawcze skupiające się na tych zagadnieniach. Część z nich będzie kontynuowana, m.in. rejestrowanie warunków mikroklimatycznych panujących w wyspowych lasach o niewielkiej powierzchni. Mają one bowiem kluczowe znaczenie dla długookresowej egzystencji gatunków związanych z wnętrzem leśnym, gdyż łagodzą skutki rosnących temperatur, szczególnie gdy zwarcie koron jest znaczne. Badania te zostaną poszerzone o prześledzenie bogactwa fauny owadów obecnych w gradiencie „brzeg lasu-wnętrze” (pilotażowo wykonane jednokrotnie w roku 2022), w tym spektrum zapylaczy obecnych w lasach.

Runo leśne ulega w ostatnich latach znaczącym przemianom, spowodowanym nasilającymi się, długookresowymi suszami. Jedno z zadań badawczych ma zatem na celu prześledzenie na stałych powierzchniach zmian ilościowych i jakościowych warstwy zielnej w odpowiedzi na te niekorzystne dla wegetacji warunki, jakie dokonały się w ciągu ostatnich lat, jakie upłynęły od pierwszej tury badań. Literatura przedmiotu wskazuje bowiem, że współcześnie w lasach klimatu umiarkowanego mamy do czynienia z nasilającym się zjawiskiem termofilizacji flory.  

Duże, samotne drzewa rosnące w krajobrazie zurbanizowanym, podmiejskim oraz rolniczym, będą obiektem wielowątkowych badań (edaficznych, mikroklimatycznych, florystycznych i faunistycznych), gdyż są ważnym ogniwem kształtującym bioróżnorodność oraz lokalne warunki termiczne. Obiektem badań będzie 24 drzew usytuowanych w zachodniej części woj. śląskiego. 

 

Słowa kluczowe:

  • mikroklimat
  • bioróżnorodność
  • las
  • runo leśne
  • duże drzewa
return to top