Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Klub Myśli Ekologicznej: „Powietrze nasze codzienne” – spotkanie z Martą Sapałą

13.11.2023 - 10:53, aktualizacja 13.11.2023 - 11:10
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: atmosfera, ekologia, powietrze, zanieczyszczenia powietrza

We wtorek, 28 listopada o godz. 17:30 zapraszamy do Willii Fitnera w Siemianowicach Śląskich (ul. Fitznerów 3) na kolejne spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej. Gościnią będzie Marta Sapała - zajmująca się tematami społecznymi i środowiskowymi dziennikarka i pisarka.

„Intuicja mi podpowiada, że dążenie do perfekcji przy wdrażaniu jakiegoś planu np. zmianie stylu życia, albo nawet przy przejściu na dietę, nie jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy pojawia się pierwsza porażka, rezygnujemy. Dlatego podoba mi się fraza, którą przeczytałam u Anne Marie Bonneau, autorki bloga Zero Waste Chef, że „nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy będą wdrażać zero waste idealnie. Potrzebujemy milionów robiących to nieidealnie.” I to jest dobry
plan. Strategia oparta na dążeniu do doskonałości jest kłopotliwą i żmudną drogą. A jeżeli chodzi o moje podejście: w życiu dobrze jest kierować się swoimi wartościami i pod tym kątem podejmować decyzje, ale też patrzeć w szerszym ujęciu. Ja np. jestem zwolenniczką robienia zakupów spożywczych w miarę możliwości lokalnie i sezonowo. Nie tylko ze względu na ich węglowy ślad, czasem zaskakująco niekorzystny, ale też dlatego, że to wzmacnia  społeczność, w której na co dzień funkcjonuję.”

Marta Sapała studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o
codzienności, szczególnie interesują ją tematy związane z przytomnym uczestniczeniem we współczesnej kulturze konsumpcyjnej. Współpracowała z „Polityką” i „Zwierciadłem”. Aktualnie pracuje nad książką o prawie do oddychania czystym powietrzem.

Rozmowę poprowadzą prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot). Spotkanie będzie transmitowane również w mediach społecznościowych: na YouTube oraz Facebooku.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!