Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Nanotechnologia szansa czy zagrożenie?” – debata w ramach Tygodnia Nowych Technologii

11.04.2024 - 14:06, aktualizacja 11.04.2024 - 14:06
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: debata, nanotechnologia, nowe technologie, technologia

W dniach 15-21 kwietnia 2024 r. w Mieście Nauki obchodzić będziemy Tydzień Nowych Technologii. W jego ramach zapraszamy na debatę "Nanotechnologia szansa czy zagrożenie?", która odbędzie się 18 kwietnia w spinPLACE (KLUB RAWA, Bankowa 5, Katowice). Debatę poprowadzi dr hab. Anna Bajorek.

 

W życiu codziennym nanomateriały złożone z obiektów o rozmiarach niewidocznych ludzkim okiem są wykorzystywane na szeroką skalę. Jak wyglądała ewolucja rynku produktów nanotechnologicznych ? W jakiej dziedzinie oraz gałęzi przemysłu nanotechnologia ma największą możliwość rozwoju ? Szczególnie w dobie pandemii COVID-19 na rynku były popularne i nadal są wszelkie płyny antybakteryjne, często na bazie nanocząstek srebra. Co więcej, jednym z ostatnich i najbardziej znanych osiągnięć nanomedycyny są szczepionki czy leki tworzone przy pomocy nanotechnologii. Dlaczego takie szczepionki czy leki są według naukowców lepsze? Czy istnieją jakieś obawy związane ze szczepionkami tworzonymi w tej technologii w świecie nauki ? Czy zatem naukowcy badają podstawowe właściwości nanomateriałów zanim trafią one do sprzedaży ? Jak mierzą te właściwości w swoich laboratoriach ? Czy nanomateriały są bezpieczne dla człowieka ? Czy istnieją normy prawne dopuszczające preparaty zawierające nanomateriały do obrotu w krajach Unii Europejskiej a szczególnie  w Polsce?

 

Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci, którzy na co dzień zajmują się szeroko pojętą nanotechnologią. Nanotechnologia to ciągle rozwijająca się dziedzina nauki z pogranicza biologii, chemii, fizyki, inżynierii materiałowej czy medycyny.  Jeżeli interesujesz się nowymi technologiami to debata ekspercka pod hasłem Nanotechnologia – szanse i zagrożenia będzie właściwym wyborem.

 

Eksperci zaproszeni do udziału w dyskusji:

Prof. dr hab.  Maria Augustyniak - Profesor na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Liderka zespołu Nanotoksykologii w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. W pracy naukowej koncentruje się m.in. na wyjaśnieniu efektów oddziaływania nanocząstek węglowych, szczególnie  tlenku grafenu oraz nanodiamentów, na procesy fizjologiczne wybranych organizmów.

Dr Anna Nowak - adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Dr Nowak jest absolwentką polsko-francuskich studiów magisterskich z fizyki ze specjalnością nanofizyka i materiały mezoskopowe. Od ponad 14 lat zajmuje się wytwarzaniem i fizyko-chemiczną charakteryzacją nanoukładów począwszy od cienkich warstw metalicznych czy tlenkowych, poprzez nanokompozyty, a skończywszy na różnego typu nanocząstkach metalicznych.

Dr Sławomir Sułowicz – adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. Aktualne zainteresowania naukowe dr Sułowicza skupiają się na badaniu interakcji nanomateriały – mikroorganizmy, w tym wykorzystaniu bakteryjnych biomarkerów do oceny ryzyka środowiskowego związanego z nanopestycydami oraz funkcjonowaniu zespołów mikroorganizmów w glebach skażonych nanocząstkami metali.

return to top