Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. dr hab. Piotr Skubała - indywidualna działalność badawcza

Temat badawczy: Wpływ kręgowców morskich na polarne zgrupowania bezkręgowców lądowych

Kręgowce morskie, głównie ptaki i płetwonogie, dostarczają ogromnych ilości składników odżywczych do domen lądowych w różnych regionach Ziemi, gdy docierają na ląd w celu rozmnażania się, odpoczynku lub pierzenia. Allochtoniczne składniki odżywcze zazwyczaj sprzyjają wzrostowi roślinności, znacząco modyfikują jej strukturę i skład oraz wywierają kaskadę wpływów poprzez inne poziomy troficzne i różne procesy ekosystemowe.

Brakuje informacji na temat reakcji bezkręgowców lądowych na wpływ kręgowców morskich w regionach polarnych. Obecnie wszystkie badania wpływu kręgowców morskich na lądowe zgrupowania bezkręgowców w Arktyce przeprowadzono na archipelagu Svalbard, a brakuje badań w innych regionach Arktyki, takich jak Syberia, Kanada, Grenlandia, Alaska lub na rosyjskich archipelagach Oceanu Arktycznego, gdzie spotykamy rozległe kolonie ptaków. W regionach polarnych niskie temperatury i ograniczona dostępność składników odżywczych i wody często ograniczają procesy fizjologiczne i społeczne.

W zaplanowanych badaniach postanowiliśmy ocenić konsekwencje allochtonicznego wzbogacania siedliska glebowego w składniki odżywcze dla lądowych zgrupowań bezkręgowców w obrębie i wokół miejsc skupisk kręgowców morskich i źródeł składników odżywczych. Zostaną przeanalizowane tego typu miejsca w regionach polarnych, w Arktyce oraz Antarktyce Kontynentalnej i Morskiej, siedliska najbardziej ubogie w składniki odżywcze, ekstremalne pod względem warunków ekologicznych. Wielkość napływu ornitogennych składników pokarmowych w regionach polarnych, szczególnie w częściach Antarktydy, została uznana za jedną z najwyższych na świecie.

 

Słowa kluczowe:

  • fauna glebowa
  • roztocze (Acari)
  • regiony polarne
  • materia allochtoniczna
  • kolonie ptaków morskich
return to top