Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Zmarł Dr Marian Blaski

27.06.2022 - 09:45 aktualizacja 27.06.2022 - 15:56
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: kondolencje, nekrolog, ogłoszenie, pogrzeb, śmierć

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 czerwca 2022 r.
po długiej chorobie zmarł Dr Marian Blaski,
wieloletni pracownik dydaktyczny Katedry Zoologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 29 czerwca 2022 r. o godz. 11:45
w Sali Pożegnań przy ul. Rakowickiej 26 A w Krakowie,
po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

W imieniu pracowników Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego
przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim, którym Pan Doktor pozostanie w pamięci.

Dr Marian Blaski był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Uniwersytecie Śląskim pracował w latach 1972-2015.

Najwcześniejsze zainteresowania naukowe dr. Mariana Blaskiego, jeszcze w trakcie studiów, związane były z chrząszczami z rodziny biegaczowatych. Rozpoczynając pracę w Uniwersytecie Śląskim, w Zakładzie Zoologii Ogólnej i Parazytologii skupił się na badaniach nad eksperymentalną nippostrongylozą wywoływaną przez modelowy gatunek pasożytniczego nicienia Nippostrongylus brasiliensis.

Po połączeniu katedr zoologicznych pozostał wierny badaniom nad pasożytami koncentrując swoje zainteresowania na gatunkach pcheł związanych z gryzoniami i ptakami. Wraz z kolegami stworzył od podstaw pracownię kręgowców na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Wiele lat był członkiem Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego.

Był powszechnie cenionym i lubianym dydaktykiem. Potrafił zainteresować zoologią liczne grono studentów i nawiązać z nimi przyjazne relacje. Dla koleżanek i kolegów z Katedry był życzliwy, serdeczny i pomocny.

Takim zostanie w naszej pamięci.