Profesor Cabała badał zróżnicowanie zbiorowisk leśnych Wyżyny Śląskiej. Opracowane przez Pana Profesora wyniki badań są nadal aktualne i inspirują do szczegółowych badań kolejne pokolenia badaczy. Pan Profesor był autorem 91 publikacji (w tym 9 książkowych), był promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich oraz promotorem w 12 przewodach doktorskich, z czego dwie osoby uzyskały stopień doktora habilitowanego. Uczestniczył w realizacji 37 opracowań naukowych i ekspertyz dla jednostek administracji państwowej oraz pełnił funkcję kierownika zespołu w projekcie „Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego”.
W roku 1980 Pan Profesor odbył staż w Peru (Uniwersytet SAN MARCOS w Limie i Przyrodnicze Muzeum Narodowe w Limie), podczas którego uczestniczył w 5 miesięcznej wyprawie do Amazonii. Był organizatorem i uczestnikiem wypraw naukowo – poznawczych studentów i pracowników WBiOŚ UŚ: w 1972 roku do Turcji, Iranu i Iraku, w 1975 – do Algierii, Maroka, w 1984 – do Turcji, Iranu, Pakistanu, 1985 – do Ekwadoru, 1992 – do Maroka i Sahary Hiszpańskiej, 2000 do Australii i Tajlandii. Do dziś mamy w oczach slajdy z Peru, czy Australii ubarwione fascynującą opowieścią. Pan Profesor miał duszę podróżnika, godzinami potrafił pięknie opowiadać o swoich wyprawach naukowych i prywatnych, także o tegorocznej (2021) do Turcji i locie balonem.
Profesor Stanisław Cabała zostanie zapamiętany jako wybitny specjalista, miłośnik przyrody, a w szczególności znawca i entuzjasta storczyków. Pan Profesor był ciepłym, serdecznym człowiekiem, z którym zawsze można było porozmawiać, nie tylko na tematy naukowe, ale i życiowe, które to rozmowy napawały optymizmem i czyniły świat piękniejszym.