Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Zespół Biochemii i Biotechnologii Środowiska

Temat badawczy: Identyfikacja mechanizmów indukcji stresu oksydacyjnego wywołanych obecnością nanocząstek metalicznych u wybranych mikroorganizmów

Wiele badań wskazuje, że nanocząstki metaliczne wpływają na skład, właściwości i funkcjonowanie błony komórkowej mikroorganizmów. Gromadzenie się nanocząstek na powierzchni komórek może skutkować fluidyzacją błony, zmianą jej hydrofobowości, utratą właściwości amfifilowych fosfolipidów, upośledzeniem wymiany jonowej oraz uszkodzeniem białek strukturalnych i enzymatycznych

Zaplanowane prace dostarczą nowej wiedzy na temat molekularnych mechanizmów działania nanocząstek nAg, nCu, nZnO i nTiO2 na referencyjne szczepy bakterii Escherichia coli, Bacillus cereus i Staphylococcus epidermidis oraz modelowy szczep grzyba Candida albicans. Wykorzystanie do badań bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich oraz grzyba, charakteryzujących się odmienną budową osłon zewnętrznych, umożliwi porównanie ich odpowiedzi w warunkach ekspozycji na nanocząstki. Szczegółowe zadania koncentrować się będą na ocenie przepuszczalności błony komórkowej, wycieku cytoplazmy oraz analizie profili fosfolipidowych kwasów tłuszczowych.

Dodatkowo wykonane zostaną pomiary wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego poziomu ATP oraz aktywności ATP-azy, pozwalające na ocenę aktywności oddechowej komórek. W celu wyjaśnienia interakcji nanocząstek z powierzchnią komórek, wykonane zostanie mapowanie badanych prób z wykorzystaniem spektrofotometrii podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) w celu ustalenia rozkładu powierzchniowego wybranych pierwiastków wchodzących w skład nanocząstek.

Zaprezentowane zadania badawcze są nowatorskie, gdyż w tak szerokim aspekcie nie były dotąd prowadzone.

Słowa kluczowe:

• mikroorganizmy,