Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zespół Biologii Stresu Środowiskowego

Temat badawczy: Charakterystyka markerów stresu w odpowiedzi na oddziaływania czynników środowiskowych (w tym tzw. „nowych”: chemicznych: mikrocząstki polimerów, fizycznych: pole elektromagnetyczne oraz biologicznych: patogeny, stres pozbawienia potomstwa) na modelowe bezkręgowce

Antropocen jest epoką przytłaczającego wpływu ludzkich działań wynikających z rozwoju technologii na równowagę ekologiczną w skali globalnej. Określenie to dotyczy przede wszystkim materiałów takich jak trudno biodegradowalne polimery. W ujęciu ogólniejszym może obejmować również znane czynniki fizyczne, lecz w nasilonej skali, jak np. promieniowanie elektromagnetyczne (5G). Skutki tych czynników na dobrostan i biologię organizmów innych niż ludzkie (w tym bezkręgowce) są dotychczas niezbadane w wystarczającym stopniu.

W latach 2021-2025 Zespół stawia sobie za cel poznanie skutków narażenia 2 gatunków modelowych bezkręgowców: motyla Spodoptera exigua (uwzględniając unikalną linię o podwyższonej tolerancji na kadm) i pająka Parasteatoda tepidariorum, a także gatunków odłowionych z terenu (przedstawiciele wybranych gatunków pająków) na czynniki podane w temacie. W ramach działalności Zespołu planowane jest przeprowadzenie badań pozwalających ustalić zakres zmienności wybranych markerów (mikrobiom, poziom białek stresu, markery stresu oksydacyjnego) dla bardziej złożonych układów eksperymentalnych planowanych w kolejnych latach.

Badania narażenia zarodków pajęczych i potencjalnej ochrony, jaką stanowi kokon, na pole elektromagnetyczne staną się również tematem planowanego wniosku w ramach programu Preludium 20. Ponadto dostarczą wyników badań wstępnych dla planowanego wniosku grantowego w ramach programu Sonata 17. W przypadku otrzymania finansowania w ramach OPUS 20, Sonata 17 oraz Preludium 20, cele projektowe będą priorytetowe. W kolejnych latach, w miarę rozwoju tematów, planowane są kolejne wnioski grantowe.

 

Słowa kluczowe:

  • pył drogowy
  • mikrobiom
  • pole elektromagnetyczne
  • mikrocząstki elastomerów (guma z opon samochodowych)
  • markery stresu

Skład zespołu:

  1.  Dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ – lider zespołu
  2.  Prof. dr hab. Maria Augustyniak 
  3.  Dr Marta Sawadro 
  4.  Dr Monika Tarnawska 
  5.  Mgr Beata Mazur
  6.  Mgr inż. Magdalena Skowronek 
  7.  Mgr Ilona Witas 
  8.  Mgr Agnieszka Czerwonka 
  9.  Mgr Mateusz Glenszczyk 
  10.  Mgr Weronika Porc 
  11.  Lic. Michalina Bańska
  12.  Lic. Katarzyna Mizera
return to top