Zespół Bioróżnorodności i Ewolucji Zwierząt
Temat badawczy: Morfologia, taksonomia, filogeneza, bioróżnorodność i ewolucja owadów ze szczególnym uwzględnieniem pluskwiaków (Hemiptera)
Członkowie zespołu zajmują się problemami związanymi z poznaniem pozycji systematycznej wielu gatunków wraz z opisami nowych dla nauki taksonów metodami morfologicznymi i molekularnymi; biologią rozwoju; morfologią funkcjonalną i porównawczą (struktura i funkcje aparatu sensorycznego, sekrecje woskowe, struktury specjalistyczne), anatomią (budowa i struktura układu pokarmowego i rozrodczego) oraz filogenezą wymienionych grup pluskwiaków (w tym metody molekularne i kladystyczne).
Ponadto członkowie zespołu zajmują się poznawaniem i przemianami różnorodności biologicznej pluskwiaków Afryki, Ameryki Północnej, Azji i Europy (w tym Polski): gatunki obce i inwazyjne w faunach wybranych krajów oraz modelowania potencjalnej niszy ekologicznej w kontekście przemian klimatycznych i ich wpływu na rozmieszczenie gatunków. Badania finansowane są ze źródeł płynących z subwencji MEiN jak i źródeł zewnętrznych (np. NCN).
Słowa kluczowe:
- Morfologia
- Bioróżnorodność
- Ewolucja
- Sensilla
- Hemiptera
Skład zespołu:
- Dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ – lider zespołu
- Dr Agnieszka Bugaj-Nawrocka
- Dr Artur Taszakowski
- Mgr Marzena Zmarzły