Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zespół Nano-Mikrobiologii

Temat badawczy: Wykorzystanie mikroorganizmów jako biosensorów do oceny ryzyka środowiskowego związanego z wprowadzeniem do środowiska nanomateriałów

Rozwój nanotechnologii skutkuje wprowadzeniem do powszechnego użytku nanomateriałów. Zwiększone antybakteryjne i przeciwgrzybiczne właściwości nanocząstek metali wykorzystywane są m.in. w medycynie czy zabezpieczaniu żywności. Z kolei wykorzystanie nanonośników do związania substancji czynnej środków ochrony roślin ma skutkować wolniejszym uwalnianiem substancji aktywnej i/lub zwiększeniem rozpuszczalności nanopestycydu w wodzie. Jednakże obecny stan wiedzy nie pozwala przewidzieć, czy zwiększone właściwości bójcze bądź wydłużony czas oddziaływania nanomateriałów nie będą miały negatywnych skutków na organizmy nie będące celem ich działania, jak np. na pełniące kluczowe role w ekosystemach mikroorganizmy glebowe czy wodne. Równocześnie brak jest jednoznacznych wytycznych umożliwiających ocenę potencjalnego ryzyka środowiskowego spowodowanego powszechnym wprowadzeniem do środowiska nanomateriałów.

Celem pracy zespołu będzie dalszy rozwój tematów badawczych realizowanych w trakcie uprzedniej 2,5-letniej działalności Zespołu. Jednym z nich jest ocena toksyczności nanomateriałów w oparciu o stres oksydacyjny. Ponadto prowadzone są badania mające na celu ocenę czułości i użyteczności metod mikrobiologicznych w kontekście oceny zmian w bioróżnorodności strukturalnej i funkcjonalnej zespołu mikroorganizmów, ich liczebności, biomasy jak również aktywności enzymatycznej w środowisku skażonym nanomateriałami. Metody te będą wykorzystywane w trakcie realizacji złożonych do NCN projektów dotyczących interakcji nanocząstek metali z mikroorganizmami glebowymi i roślinami oraz oceny wpływu nanocząstek metali na horyzontalny transfer genów u bakterii.

 

Słowa kluczowe:

  • Toksyczność nanomateriałów
  • Bioróżnorodność strukturalna mikroorganizmów
  • Nanocząstki metali a stres oksydacyjny
  • Nanopestycydy a mikroorganizmy glebowe

Skład zespołu:

  1.  Dr Sławomir Sułowicz – lider zespołu
  2. Dr Sławomir Borymski
  3. Dr Anna Markowicz 
return to top