Zespół Śląskiego Centrum Wody
Temat badawczy: Analiza zagospodarowania zlewni rzek Górnego Śląska na przestrzeni wieków od XVII do XXI jako podstawa do współczesnego zagospodarowania analizowanych obszarów
Głównym celem projektu jest przywrócenie reżimu hydrologicznego, a tym samym różnorodności biologicznej, szczególnie związanej z terenami podmokłymi, obszarów zlewni dwóch rzek: Pszczynka (południowa Polska, zlewnia: 368,3 km2, długość rzeki: 45,8 km) u Karvinský potok (Czechy, zlewnia: 20,5 km2, długość rzeki: 8,3 km na północny wschód od Republiki Czeskiej, województwo morawsko-śląskie), które uległy głębokim zmianom w wyniku nadmiernej eksploatacji, głównie węgla kamiennego, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Negatywne oddziaływanie górnictwa przejawia się głównie w zmianie sieci hydrograficznej, głównie przez osiadanie terenu, właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne wód powierzchniowych.
Celem projektu jest znalezienie i zweryfikowanie optymalnych działań na rzecz przywrócenia i/lub wzmocnienia różnorodności biologicznej obu zlewni (i podobnych obszarów poprzemysłowych, zniszczonych w innych regionach Europy), jest zatem pilną koniecznością środowiskową i społeczną. Aby to osiągnąć, zakładamy następujące hipotezy:
- Wzmocnienie różnorodności biologicznej można osiągnąć poprzez połączenie
- włączenia wcześniejszych rozwiązań hydrotechnicznych do współczesnych warunków hydrologicznych,
- obserwacji i ograniczonej kontroli spontanicznego rozwoju roślinności w procesie wtórnej sukcesji na zniszczonych terenach,
- badania mieszkańców i użytkowników obszaru.
- Wartości usług ekosystemowych i modele matematyczne zarządzania zlewniami mogą być wspólnym mianownikiem dla porównania wcześniejszych, obecnych i przyszłych rozwiązań w zakresie wzmocnienia różnorodności biologicznej.
- Model stworzony przede wszystkim dla zlewni Pszczynki będzie weryfikowalny także dla Karvinský potok i ewentualnie innych europejskich zlewni o charakterze poprzemysłowym.
Wykorzystane zostaną następujące metody i narzędzia: kwerenda archiwalna; analizy map starożytnych i współczesnych; teledetekcja; monitorowanie wód i osadów; szacowanie wartości usług ekosystemowych; metody i narzędzia modelowania (dynamiczny model hydrologiczny, SWAT, cyfrowe modele wysokościowe); analizy użytkowania gruntów (GIS); narzędzia do badań ankietowych; monitoring hydroekologiczny (HEM).
Rozwiązania uzyskane w tym projekcie będą w pierwszej kolejności weryfikowane przez Partnerów projektu stopniowo, wraz z pozyskaniem danych w trakcie trwania projektu. Ponadto, po zakończeniu projektu, wszyscy Partnerzy będą mogli wdrożyć rozwiązanie podczas przygotowywania instrukcji i dyrektyw dla władz i zarządców zbiorników wodnych, dostosowanych do specyfiki lokalnych uwarunkowań prawnych, administracyjnych.
Słowa kluczowe:
- Gospodarka wodna
- Gospodarowanie środowiskiem wodnym
- Oczyszczanie wód
- Przeciwdziałanie suszy
- Analizy przyczynowo skutkowe złego stanu wód
Skład zespołu:
- Dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ – lider zespołu
- Dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ
- Dr Michał Krzyżowski
- Dr hab. Magdalena Matysik
- Dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ
- Dr inż. Marcin Libera
- Lic. Julia Kuczek
- Lic. Aleksandra Rubin