Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
aleksandra_piorkowsa_kurpas

dr Aleksandra Piórkowska-Kurpas

Nie tylko Solaris: w poszukiwaniu planet poza Układem Słonecznym

Układ planetarny BD +14 4559, znajdujący się w gwiazdozbiorze Pegaza w odległości 161 lat świetlnych od Ziemi,został odkryty w 2009 roku przez zespół astronomów pracujących w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem profesora Andrzeja Niedzielskiego. Układ stanowi gwiazda mniejsza i chłodniejsza od Słońca, wokół której krąży planeta o masie i rozmiarach niecowiększych od Jowisza. W 2019 roku, w wyniku konkursu ogłoszonego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną z okazji stulecia istnienia tej organizacji (IAU100 NameExoWorlds), gwiazda układu BD +14 4559 zyskała nazwę własną Solaris a krążąca wokół niej planeta została nazwana Pirx. Obie nazwy upamiętniają Stanisława Lema - znakomitego polskiego pisarza science fiction, filozofa i krytyka, którego twórczość zaliczana jest do kanonu literatury światowej. Układ Solaris nie jest jedynym odkrytym pozasłonecznym układem planetarnym. Wraz z odkryciem trzech planet należących do układu pulsara PSR 1257+12, dokonanym na początku lat 90-tych ubiegłego wieku przez polskiego radioastronoma, profesora Aleksandra Wolszczana, astronomia weszła w czas nowych możliwości, kiedy to odpowiednie techniki badawcze pozwalają na odkrywanie coraz to kolejnych planet pozasłonecznych i tym samym, na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata.

Wykład zostanie poświęcony na dokładniejsze omówienie zagadnień związanych z odkrywaniem planet poza Układem Słonecznym, w szczególności, technikom pozwalającym na owe odkrycia.