Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego

Tydzień Kryształów w Mieście Nauki: 10 – 16 czerwca

10.06.2024 - 14:46 aktualizacja 10.06.2024 - 14:49
Redakcja: katarzynaschmidt

Podczas tygodnia zapraszamy do odkrycia tego, jak fascynujący jest świat kryształów i jakie są ich wyjątkowe właściwości. Będzie to również doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat ich zastosowania.

Ze względu na swoją różnorodność i unikalność, kryształy wykorzystuje się zarówno w wielu aspektach życia codziennego, jak i w zaawansowanych technologiach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na co dzień otacza nas mnóstwo substancji, materiałów, przedmiotów, które mają strukturę kryształu. Znane wszystkim diamenty to kryształy czystego węgla, ale kryształami są również np. sól czy cukier.

Krystalografia, elektronika, optoelektronika, jubilerstwo, chemia, biologia, farmacja czy medycyna to kilka dziedzin, w których kryształy odgrywają istotną rolę.

Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?

1. Podczas tygodnia odbędą się wykłady wybitnych specjalistów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych.
  2. Wystawy i warsztaty dla uczniów.
  3. Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów.
  4. Gry terenowe, które będą miały na celu zainteresowanie ekscytującym pięknem świata kryształów.