Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Instytut Inżynierii Materiałowej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Właściwości funkcjonalnych materiałów ciekłokrystalicznych i ceramicznych perowskitowych i perowskitopodobnych

18.01.2022 - 16:20 aktualizacja 04.04.2023 - 11:56
Redakcja: Jacek Krawczyk
Tagi: materiały ceramiczne, materiały ciekłokrystaliczne, spektroskopia impedancyjna, struktura Aurivilliusa i Diona Jacobsona

Lider: dr hab. Małgorzata Adamczyk-Habrajska, prof. UŚ

W tworzonej grupie naukowej od szeregu lat prowadzone są wielotorowe badania nad właściwościami szeroko rozumianych materiałów funkcjonalnych. W skład zespołu naukowego wchodzą naukowcy zajmujący się pozornie różnymi materiałami, jednak wspólnym mianownikiem jest metodyka badawcza, jak również potencjalne zastosowanie aplikacyjne materiałów ceramicznych jak i ciekłokrystalicznych w szeroko pojętej mikroelektronice i optoelektronice. Planowane badania będą realizowane w 6 etapach – kamieniach milowych, których opis znajduje się poniżej.
Od wielu lat materiały ceramiczne o strukturze perowskitu i perowskitopodobnej są szeroko badane zarówno pod względem własności strukturalnych jak i własności dielektrycznych oraz elektrycznych. Wiele spośród nich wykazuje własności pozwalające zaklasyfikować je do grupy materiałów ferroelektrycznych czy ferromagnetycznych. Wśród omawianych związków znajdują się również takie, w których wymienione właściwości nakładają się dając w efekcie materiały multiferroiczne czy materiały piezoelektryczne wykazujące mechanoluminescencję. Ceramika perowskitowa i perowskitopodobna jest więc szczególnie atrakcyjną zarówno pod względem badań podstawowych, jak i aplikacyjnych, a jej właściwości są silnie różnicowane składem stechiometrycznym.
Ciekłe kryształy (CK) są fascynującym stanem materii o szerokim zastosowaniu w wytwarzaniu displejów i optoelektronice, szczególnie ważnym w rozwijaniu nowych funkcjonalnych materiałów, nanolitografii, inżynierii komórki, sensorów i biosensorów, ale także dostarczającym fundamentalnych modeli biologicznej samoorganizacji materii. Wynika to z dwoistej natury CK, łączącej atrybuty kryształów stałych i cieczy izotropowych, pozwalającej by ta „miękko” zorganizowana i uporządkowana struktura mogła być stymulowana przez zewnętrzne pola, ale także dysponującej zdolnością samo-naprawy powstałych defektów. Materiały ciekłokrystaliczne reagując na bodźce zewnętrzne takie jak: pole elektryczne/magnetyczne, światło, naprężenia, ciśnienie, oddziaływanie z powierzchnią, czynniki chemiczne, istotnie zmieniają swoje właściwości. Mogą więc pełnić funkcję sensora i urządzenia przekazującego uzyskany efekt, ale również wykazują też cechy sprzężenia zwrotnego dlatego zasługują na miano funkcjonalnych materiałów inteligentnych. Głównym celem naszej grupy badawczej w obrębie materiałów ciekłokrystalicznych będzie analiza właściwości fizycznych w relacji do ich struktury, poprzez obserwację efektów orientacyjnych oraz dynamiki procesów molekularnych i kolektywnych, mająca na celu zrozumienie natury zjawisk w nich występujących i docelowe zastosowanie ich w urządzeniach elektrooptycznych nowej generacji.
Lepsze zrozumienie wyraźnego wpływu różnych struktur molekularnych na tworzenie dwuosiowości fazy, porządku polarnego oraz efektów łamania symetrii fazy pozwoli na opracowanie zasad projektowania nowych materiałów o unikalnych właściwościach aplikacyjnych.
Adamczyk-Habrajska Małgorzata, dr hab. prof. UŚ
Biogram
Kocot Antoni, prof. dr hab.
Biogram
Wodecka-Duś Beata, dr hab. prof. UŚ
Biogram
Kozielski Lucjan, dr hab. inż.
Biogram
Merkel Katarzyna, dr hab. prof. UŚ
Biogram
Makowska Jolanta, dr
Biogram

mgr inż. Diana Szalbot

mgr inż. Mateusz Bara

mgr inż. Kamil Feliksik

mgr Barbara Loska

return to top