Instytut Inżynierii Materiałowej

które odbędzie się

we wtorek, 25 czerwca 2024 o godz. 1100

w auli P/0/05
(Kampus Chorzów, 75 Pułku Piechoty 1a)

Wykład nt.

„Wpływ jonów Ti4+ i W6+ na strukturę i właściwości elektryczne ceramiki Bi5Nb3O15

wygłosi

mgr inż. Mateusz Bara

Seminarium dotyczyło będzie tematyki rozprawy doktorskiej

Promotor: dr hab. Małgorzata Adamczyk-Habrajska, prof. UŚ

Promotor pomocniczy: dr Jolanta Makowska

Streszczenie:

Praca doktorska obejmuje tematykę otrzymywania materiałów o mieszanej bizmutowej warstwowej strukturze perowskitopodobnej (M-BLPO), a konkretnie materiałów Bi5Nb3O15 otrzymanych metodą syntezy w fazie stałej z mieszaniny prostych tlenków wyjściowych poprzez spiekanie bezciśnieniowe w atmosferze powietrza. Materiał badań modyfikowano jonami tytanu oraz wolframu.
Praca doktorska została podzielona na sześć głównych rozdziałów. Rozdział pierwszy stanowi wprowadzenie do tematyki niniejszej pracy. W rozdziale drugim przedstawiono aktualny stan wiedzy z zakresu prezentowanego zagadnienia, jak również przegląd zastosowanej metodyki badań oraz aparatury badawczej. W części tej przedstawiono również opisane w literaturze próby optymalizacji warunków technologicznych wytwarzanych materiałów. W rozdziale trzecim sformułowano główną tezę pracy doktorskiej, a także określono ogólne i szczegółowe cele pracy, które sprowadzają się do zbadania wzajemnych relacji między warunkami technologicznymi, składem chemicznym, strukturą krystaliczną, mikrostrukturą oraz właściwościami dielektrycznymi i elektrycznymi badanych materiałów.
Rozdział czwarty stanowi część eksperymentalną pracy doktorskiej. W pierwszej kolejności przedstawiono proces technologiczny otrzymania zaprojektowanych materiałów ceramicznych. Następnie przeprowadzono badania właściwości strukturalnych, mikrostrukturalnych oraz dielektrycznych otrzymanych materiałów bazowych Bi5Nb3O15 oraz materiałów o pełnym stopniu stężenia domieszki Bi5Nb3O15 wytworzonych w zmiennych warunkach technologicznych. Etap ten miał na celu optymalizację przeprowadzonego procesu technologicznego i wyboru najlepszych warunków do wytworzenia składów pośrednich, stanowiących główny cel pracy, a mianowicie materiałów Bi5Ti1/4Nb5/2W1/4O15, Bi5Ti1/2Nb2W1/2O15 oraz Bi5Ti3/4Nb3/2W3/4O15. Wyniki kompleksowej charakterystyki materiałowej wytworzonych składów pośrednich zestawiono z wynikami materiałów z poprzedniego etapu. Określono wpływ składu chemicznego na strukturę, mikrostrukturę oraz właściwości dielektryczne ceramiki w domenie temperatury, jak również na charakterystyki
impedancyjne w zakresie częstotliwości. Rezultaty badań przedstawione w pracy doktorskiej dotyczą zagadnień z zakresu materiałoznawstwa, spektroskopii impedancyjnej oraz analizy strukturalnej i modelowania matematycznego. Wnioski z przeprowadzonych w części eksperymentalnej analiz przedstawiono w rozdziale piątym. Rozdział szósty stanowi zestawienie literatury cytowanej w niniejszej rozprawie doktorskiej.