Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Językoznawstwa
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

VIII edycja konferencji pt. „Przestrzenie przekładu”

Data: 19-20.10.2023 r.

Miejsce: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4)

Organizatorzy: Instytut Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego

Zakres problemowy: Konferencja „Przestrzenie przekładu 9” była okazją do spotkania traduktologów reprezentujących ośrodki krajowe i zagraniczne. Szerokie rozumienie tematu, zawarte w nazwie konferencji, pozwala na prezentację wyników badań uwzględniających różne podejścia metodologiczne w ujęciu interdyscyplinarnym. Przedmiotem refleksji były zarówno zagadnienia o charakterze ogólnym, jak też szczegółowe zjawiska analizowane na podstawie przekładów tekstów literackich i specjalistycznych. Wyrażamy przekonanie, że nasze propozycje tematyczne pozwalają na uchwycenie różnorodności kontekstów i rejestrów, w obrębie których poruszają się współcześni badacze przekładu.

Komitet organizacyjny: dr Anna Paszkowska – przewodnicząca komitetu organizacyjnego, mgr Katarzyna Akartel, mgr Krystsina Artamonava, mgr Aleksandra Gnyp, mgr Ruslana Korshunova, mgr Maria Lukosek, mgr Jakub Bober

Strona konferencji: www.przestrzenieprzekladu.us.edu.pl

Konferencja naukowa poświęcona językowi hiszpańskiemu „El español como lengua extranjera en Europa Central (2004–2020). Enfoque demolingüístico”

Data: 19.10.2023 r.

Miejsce: Uniwersytet Południowoczeski w Czeskich Budziejowicach

Organizatorzy: Instytutu Językoznawstwa Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Bratysławie, Uniwersytet Południowoczeski w Czeskich Budziejowicach oraz Uniwersytet Segedyński

Zakres problemowy: Wydarzenie organizowane jest w ramach grantu wyszehradzkiego przyznanego za projekt „Spanish as a Foreign Language in Central Europe: A Demolinguistic Approach (2004–2020)”. Współorganizatorem konferencji jest dr Cecylia Tatoj z Instytutu Językoznawstwa UŚ.

Celem przedsięwzięcia jest analiza sytuacji języka hiszpańskiego na różnych poziomach edukacji w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Komitet organizacyjny: Andrzej Zieliński, Héctor Álvarez Mella, Tibor Berta
Maria Medveczká, Jana Pešková, Radana Štrbáková, Cecylia Tatoj

Strona konferencji: www.spanish.filg.uj.edu.pl

I Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna „Diagnoza i terapia logopedyczna w świetle badań”

Data: 30.09.2023 r.

Miejsce: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4)

Organizatorzy: Instytut Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego

Zakres problemowy: Celem konferencji jest naukowa dyskusja na temat najnowszych wyników badań dotyczących diagnozy i terapii zaburzeń mowy, co wpisuje się w promowaną pośród logopedów formułę Evidence-Based Practice, czyli praktyki opartej na dowodach naukowych w logopedii oraz wynikami naukowej kwerendy prowadzonej w odniesieniu do diagnozy i terapii zaburzeń mowy.

Komitet organizacyjny: prof. dr hab. Danuta Pluta-Wojciechowska, dr Kamila Kuros-Kowalska

III Międzynarodowa Konferencja na temat Giełkotu (the 3rd World Conference on Cluttering)

Data: 16-17.09.2023 r.

Miejsce: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4)

Organizatorzy: Instytut Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego

Zakres problemowy: Konferencja miała charakter przeglądowy. W czasie obrad omawiane były różnorodne tematy związane z tą problematyką – przede wszystkim w odniesieniu do profilaktyki, diagnozy i terapii giełkotu. Miała za zadanie umożliwić zacieśnienie współpracy pomiędzy partnerami zagranicznymi i polskimi oraz przyczynić się do upowszechnienia na poziomie międzynarodowym ich osiągnięć w tym zakresie. W programie konferencji znalazły się wystąpienia praktyków i teoretyków specjalizujących się w zaburzeniach płynności mowy, którzy reprezentują zarówno krajowe, jak zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze. Wśród gości znaleźli się ekspertki i eksperci z Australii, Francji, Izraela, Królestwa Niderlandów, Litwy, Polski, Niemiec, Norwegii, Turcji, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii. Zaprezentowali się również przedstawiciele i przedstawicielki śląskiego ośrodka logopedycznego.

Komitet organizacyjny: dr hab. Katarzyna Węsierska prof. UŚ

II Kongres Historyków Języka

Data: 27-28.06.2023 r.

Miejsce: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4)

Organizatorzy: Instytut Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego

Zakres problemowy: Celem wydarzenia jest namysł nad problemami odnoszącymi się do opisu i interpretacji zjawisk historycznych lub mających swoje źródła w historii języka. Spotkanie jest platformą dyskusji nad dokonaniami naukowymi dyscypliny, a także refleksji nad kondycją językoznawstwa diachronicznego, jego możliwości, ograniczeń oraz miejsca we współczesnej lingwistyce.

Komitet organizacyjny: prof. dr hab. Magdalena Pastuch; dr hab. Misrosława Siuciak, prof. UŚ; dr hab. Barbara Mitrenga, prof. UŚ; dr hab. Jarsoław Pacuła, prof. UŚ; dr Beata Kiszka-Pytel; dr Kinga Wąsińska

Strona konferencji: kongreshistorykowjezyka2023.us.edu.pl

34. międzynarodowa konferencja na temat przyswajania języka obcego/drugiego Psychologiczne perspektywy uczenia się i nauczania drugiego/obcego języka

Data: 18-20.05.2023 r.

Miejsce: Szczyrk, Hotel Meta

Organizatorzy: Instytut Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego

Zakres problemowy: Jest to cykliczna konferencja, organizowana od ponad 30 lat przez Instytut Językoznawstwa (dawniej Instytut Języka Angielskiego). Tematem tegorocznego spotkania jest: Tegorocznym tematem przewodnim są „Psychological perspectives on second/foreign language learning and teaching”, czyli psychologiczne aspekty procesu przyswajania i uczenia się języka obcego.

Komitet organizacyjny: prof. dr hab. Danuta Gabryś-Barker, dr hab. Adam Wojtaszek, prof. UŚ, dr Katarzyna Papaja

Strona konferencji: www.icfsla.us.edu.pl

Oriental Meetings in Sosnowiec 2023

Data: 13.03.2023 r.

Miejsce: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Grota Roweckiego 5) oraz online na platformie MS Teams

Organizatorzy: Instytut Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego

Zakres problemowy: Oriental Meetings in Sosnowiec, czyli Sosnowieckie Spotkania Orientalistyczne to interdyscyplinarna konferencja organizowana przez Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, promująca dialog międzykulturowy Indii oraz krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Inicjatywa jest skierowana do studentów, doktorantów i młodych adeptów nauki. Zakres tematyczny konferencji obejmuje szerokie spektrum zagadnień dotyczących zarówno starożytnych cywilizacji, jak i współczesnego oblicza tych regionów z całym bogactwem ich kultur oraz języków.

Konferencja prowadzona jest w dwóch językach: polskim i angielskim.

Komitet organizacyjny: dr Katarzyna Bańka-Orłowska, dr Maria Spiechowicz, mgr Dariusz Jakubowski, mgr Aleksander Bogusz, mgr Joanna Ryszka, mgr Martyna Stanisz

return to top