Instytut Nauk o Kulturze

Soba – serce królestwa Alwy

15.04.2020 - 14:51 aktualizacja 28.05.2020 - 13:54
Redakcja: an

Aktualne badania dr. hab. Macieja Kurcza, prof. UŚ związane są z archeologicznym projektem Soba – serce królestwa Alwy; kierownikiem projektu jest dr Mariusz Drzewiecki z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jedną z instytucji wspierających prowadzone badania jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Na miejscu – w Sudanie, realizowane są badania etnograficzne, których koordynatorem jest dr. hab. Maciej Kurcz, prof. UŚ:

„W badaniach etnograficznych interesuje nas, jak kształtują się relacje między ludźmi a śladami archeologicznymi – szerzej – stanowiskiem archeologicznym, oraz również to, czy i w jakim zakresie starożytna Soba jest częścią lokalnej historii? Podejmowana jest także kwestia “wytwarzania” przestrzeni społecznej, a tym samym i reprodukcji grupy, w tym jej pamięci historycznej, a także relacje między miejscem a kategorią zakorzenienia oraz sposobem nadawania miejscu znaczenia, w którym historia oraz pochodzenie ulegają przestrzenizacji”.

Szczegółowe informacje na temat projektu „Soba – serce królestwa Alwy” dostępne są na stronie: www.soba.uw.edu.pl

return to top