Instytut Nauk o Kulturze

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Po Wyspiańskim?”

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice, 1-2 grudnia 2022 r.

Komitet naukowy i organizacyjny konferencji: prof. dr hab. Ewa Wąchocka, dr hab. Dorota Fox, prof. UŚ, dr hab. Ewa Dąbek-Derda, prof. UŚ, dr hab. Beata Popczyk-Szczęsna, prof. UŚ, dr hab. Carlos Dimeo-Álvarez, prof. ATH [Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej], dr Magdalena Figzał-Janikowska, dr Aneta Głowacka, dr Miłosz Markiewicz [Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu], mgr Bartosz Cudak [Uniwersytet Jagielloński].

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach obchodzi w tym roku jubileusz 115-lecia swojego istnienia oraz 100-lecie działania sceny polskiej. Patronem tej sceny od 1936 roku jest Stanisław Wyspiański, wybitny inscenizator, dramatopisarz, scenograf, uznawany za twórcę nowoczesnego polskiego teatru. Rok jubileuszowy wydaje się doskonałą okazją do zastanowienia się nad tym, co nam zostało ze spuścizny Wyspiańskiego. Rozpatrywana dziś po wielu latach – parafrazując słowa artysty – wydaje się być inspiracją do zastanowienia, co jest dzisiaj do myślenia w polskim teatrze. Na ile, w jakich obszarach spełnia on kryterium sztuki żywej, rezonującej z otaczającą rzeczywistością, ale też niezwykle czułej na mity wytwarzające zbiorowe tożsamości i kształtujące zbiorową wyobraźnię. Biorąc pod uwagę różne typy aktywności Wyspiańskiego, jednego z najważniejszych wizjonerów polskiego teatru, proponujemy przyjrzenie się współczesnemu teatrowi z różnych perspektyw, również w kontekście przemian zachodzących w teatrze światowym.

tematy

„Joga w kontekstach kulturowych, VII edycja”

Katowice, 6-8 września 2022 r.

Organizatorzy instytucjonalni: Katedra Zarządzania Sportem i Turystyką (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach), Instytut Nauk o Kulturze, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (Katowice).

Komitet naukowy konferencji: dr hab. Janusz Szopa, prof. AWF [przewodniczący], dr Michał Dziadkiewicz [Politechnika Częstochowska], dr hab. Anna Gomóła, prof. UŚ, dr hab. Małgorzata Grabara, prof. AWF, dr hab. Mirosław Harciarek, prof. GWSH, prof. dr hab. Krzysztof Konecki [Uniwersytet Łódzki], dr hab. Lesław Kulmatycki, prof. AWF [Wrocław], dr inż. Agnieszka Ulfik, dr hab. Anna Zwierzchowska, prof. AWF, prof. dr hab. Aleksandra Żebrowska.

Komitet organizacyjny konferencji: dr hab. Janusz Szopa, prof. AWF [przewodniczący], mgr Dagmara Wasilewska [sekretarz], dr Aleksandra Budzisz, dr Michał Dziadkiewicz, dr Kamila Gęsikowska.

Konferencja w trybie hybrydowym: MsTeams

Konferencja naukowa „Joga w kontekstach kulturowych” jest w zamyśle projektem interdyscyplinarnym. Jej celem jest pokazanie różnych aspektów jogi przede wszystkim jako zjawiska modelowanego konkretnymi warunkami kulturowymi. Interesować nas będą takie zagadnienia jak:

* joga w tradycyjnym kontekście kulturowohistorycznym,
* joga jako przedmiot zainteresowania kultury zachodniej,
* joga jako element procesu orientalizacji Zachodu,
* joga w Polsce: szkoły, ośrodki i tradycje,
* polskie badania naukowe nad różnymi aspektami jogi
* joga w oglądzie potocznym – wyobrażenia i nieporozumienia.

„Komiksy i kobiety. Analizy, recepcje, referencje”

Warszawa, 26-27 maja 2022 r.

Komitet Organizacyjny Konferencji: dr Jakub Jankowski [Uniwersytet Warszawski], dr Matylda Sęk-Iwanek [Uniwersytet Śląski w Katowicach; Instytut Nauk o Kulturze], Paweł Timofiejuk [Polskie Stowarzyszenie Komiksowe].
Partner wydarzenia: Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zapraszamy Państwa do dyskusji zogniskowanej wokół kobiet i komiksów – temat ten proponujemy potraktować bardzo szeroko i mamy nadzieję na zróżnicowane perspektywy badawcze. Współczesna dyskusja wokół kobiecości, praw kobiet, pozycji kobiet i ich ról społecznych jest stale obecna we wszystkich dziedzinach sztuki. Debata dotycząca tych pojęć stanowi ważny element refleksji o współczesności. Dziś szczególną uwagę zwracamy na miejsce i losy kobiet uwikłanych w konflikty zbrojne i kryzysy humanitarne. W jaki sposób te konstatacje na temat kobiet i kobiecości znajdują odzwierciedlenie w komiksie, w jaki sposób skłaniają nas do myślenia o komiksach, ale i środowisku twórczym, wydawcach, imprezach komiksowych. Jakie motywy dominują w dyskursie wokół kobiet i kobiecości w świecie komiksu? W jaki sposób kształtuje się nasze spojrzenie na teksty, analizy i interpretacje w studiach nad komiksem?

Więcej o Festiwalu Komiksowa Warszawa: https://www.facebook.com/Komiksowa.Warszawa/