Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Socjologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zmarł prof. dr hab. Marek S. Szczepański

12.10.2023 - 07:57 aktualizacja 12.10.2023 - 08:04
Redakcja: natalianiedzwiedz

Pogrążeni w ogromnym smutku i z niedowierzaniem przekazujemy informację o śmierci prof. zw. dr hab. Marka S. Szczepańskiego – wybitnego socjologa, członka Rady Naukowej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, byłego dyrektora naszego Instytutu (1993–2008), prodziekana Wydziału Nauk Społecznych UŚ (1990–1993).

Prof. Marek S. Szczepański bez wątpienia był jedną z ikon polskiej socjologii – znamienitym i powszechnie cenionym Uczonym, niezrównanym Erudytą, dla wielu pokoleń adeptów socjologicznego rzemiosła Mentorem i Mistrzem. Dla nas, którzy mieliśmy zaszczyt współdzielić z Profesorem akademickie przestrzenie – również inspirującym Kolegą i Przyjacielem, zawsze żywo zainteresowanym prowadzonymi w Instytucie badaniami.

Prof. Marek S. Szczepański był autorem wielu ważnych publikacji naukowych, dotyczących zarówno spraw regionalnych, jak i globalnych. Zawsze były to teksty istotne, które mocno rezonowały w publicznych debatach. Był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, laureatem licznych wyróżnień i laurów  – w tym nagrody „Pro Scientia et Arte” za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. Pozostawił po sobie nie tylko imponujący dorobek naukowy – lecz także licznych wychowanków, których przez lata wprowadzał w arkana społecznej refleksji, rozbudzając w nich naukowe pasje. Wszystkim nam będzie bardzo brakowało przenikliwej refleksji i stymulującego towarzystwa Profesora.

Z Bliskimi śp. prof. Marka S. Szczepańskiego łączymy się we wspólnocie żałoby i smutku. Składając wyrazy najgłębszego współczucia, zapewniamy o podtrzymywaniu pełnej wdzięczności pamięci o śp. Profesorze i trosce o Jego naukową spuściznę.

Szanowny Profesorze – dziękujemy za wspólną drogę. Spoczywaj w pokoju.

Koleżanki i Koledzy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego

(fot: M. Dorosiński/nettg.pl)

return to top