Instytut Socjologii

Kolejny międzynarodowy grant badawczy w Instytucie Socjologii

20.06.2024 - 08:45 aktualizacja 20.06.2024 - 08:45
Redakcja: katarzynaprzybylowska

W Instytucie Socjologii w latach 2025 -2027 będzie realizowany projekt grantowy pozyskany w ramach programu Horizon Europa: „mInimise coSts and mAximise Benefits in the transitionary European regional Labour markets” (ISABEL).

W skład konsorcjum – oprócz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – wchodzą następujące instytucje:

• Centre for Research & Technology Hellas (Grecja – Lider projektu),
  • University of Copenhagen (Dania),
  • University of Western Macedonia (Grecja),
  • University of Warwick (Wielka Brytania),
  • University of Oviedo (Hiszpania),
  • University of Beograd (Serbia),
  • Progressus Research & Counselling (Grecja).

Projekt zakłada analizę czynników wpływających na procesy likwidacji i powstawania miejsc pracy w regionach przechodzących transformację energetyczną. Partnerem krajowym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Kluczowa instytucja regionalnego rynku procy wesprze Instytut Socjologii w zakresie tworzenia tzw. „living lab”, w ramach którego będzie wypracowany model reintegracji zawodowej osób tracących pracę (lub zagrożonych zwolnieniem) w związku z procesami restrukturyzacji regionu.

W projekcie wezmą udział pracownicy Instytutu Socjologii zaangażowani w przygotowanie aplikacji grantowej: dr hab. Rafał Muster, prof. UŚ, dr hab. Grzegorz Gawron i dr Łukasz Trembaczowski.