Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Socjologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Rada Programowa (Kierunek: Praca Socjalna)

W skład Rady Programowej wchodzi blisko 30 podmiotów obejmujących instytucje, ośrodki, stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe powiązane z sektorem pomocy społecznej w województwie śląskim. Celem Rady jest powiązanie działań i pogłębienie współpracy pomiędzy uczelnią a środowiskiem praktyków w zakresie pracy socjalnej. Wieloaspektowa współpraca obejmuje w pierwszej kolejności organizację praktyk zawodowych, praktyk dyplomowych, staży studenckich i wolontariatu. W ramach podjętych działań studenci kierunku praca socjalna mają możliwość kształcenia praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych niezbędnych w profesjonalnym świadczeniu pomocy i wsparcia. Działalność Rady Programowej stwarza ponadto przestrzeń dla współpracy naukowo-badawczej, zarówno w zakresie badań prowadzonych w jednostce uczelnianej, jak i obszarów badawczych wynikających z potrzeb interesariuszy. Sprzyja wymianie doświadczeń między wszystkimi członkami dając możliwość przedyskutowania idei i wspólnego poszukiwania rozwiązań. Zaakcentowania wymaga również udział partnerów w procesie rozwoju programów kształcenia, a także współpracę w realizacji przygotowywanych przez studentów projektów socjalnych, co pozwala na kształcenie zgodne z oczekiwaniami i potrzebami rynku pracy.

Rada Programowa Kierunku Praca Socjalna została powołana w 2016 r. Jej skład tworzą przedstawiciele otoczenia instytucyjnego, społecznego, gospodarczego, kulturalnego i samorządu terytorialnego. Zadaniami Rady Programowej są w szczególności: przedstawianie oczekiwań wobec absolwentów kierunku praca socjalna; analizowanie i opiniowanie programów kształcenia oraz programów praktyk i staży dla studentów i absolwentów; rekomendowanie tematów prac dyplomowych dla studentów; weryfikacja zakładanych efektów kształcenia i efektów kształcenia osiągniętych w ramach praktyk; udział w procesie kształcenia, dodatkowych formach edukacyjnych; rekomendowanie problematyki badań naukowych.

Najmocniej zaakcentowaną i rozwiniętą płaszczyzną współpracy jest rozbudowany program praktyk zawodowych, w trakcie których studenci nabywają i doskonalą umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu.

W ramach dotychczasowych prac Rady Programowej zmodyfikowano zasady realizacji praktyk na kierunku oraz podpisano porozumienia o realizację praktyk superwizyjnych. Ważnym elementem współpracy była organizacja konferencji naukowej w ramach obchodów jubileuszu 25 lat kształcenia do zawodu pracownika socjalnego w Studium Pracy Socjalnej UŚ (listopad 2018 r.), w której partnerzy Rady wzięli czynny udział prezentując swoje doświadczenia z pola praktyki.

W trakcie spotkań podejmowane są dyskusje na temat perspektywy rozwoju profesji, w tym rosnących potrzeb w zakresie zatrudniania absolwentów kierunku praca socjalna oraz medialnego wizerunku pomocy społecznej. Stałym punktem spotkań jest zgłaszanie propozycji tematyki prac dyplomowych przez Partnerów Rady Programowej. Podejmowanie problemów sugerowanych przez partnerów daje studentom korzyści w postaci potencjalnego wsparcia w całym procesie projektowania, począwszy od pogłębiania diagnozy (ułatwienie dostępu do adresatów działań), poprzez realizację projektu (dostęp do zasobów placówki/organizacji), aż do jego ewaluacji (udzielenie informacji zwrotnej o efektach). Realizacja projektów w podmiotach partnerskich stanowi dodatkowo ważny element pogłębienia współpracy uczelni z otoczeniem. Częstym wynikiem współpracy podjętej w ramach projektu jest propozycja zatrudnienia absolwenta w danej placówce lub organizacji.

Przewodniczącą Rady jest prof. UŚ dr Ewa Leśniak – Berek (ewa.lesniak-berek@us.edu.pl).

return to top