Instytut Sztuk Muzycznych

11.03.2020 - 13:22 aktualizacja 11.03.2020 - 13:22
Redakcja: Piotr Cirbus
Tagi: Nagrody

Pracownik naszego Instytutu dr hab. Anna Szostak-Myrczek dyrektor Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i album CD Camerata Silesia Sings Silesian Composers – laureatami nagrody FRYDERYK 2020!

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się Gala Muzyki Poważnej, pierwsza z uroczystości wręczenia tegorocznych Fryderyków. Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej – w każdej z nich nominowanych zostało pięć albumów.

Tegorocznym Fryderykiem w kategorii Album roku Muzyka chóralna została uhonorowana Anna Szostak i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” za album „Camerata Silesia sings silesian composers”.

Gratulujemy!

Album Camerata Silesia Sings Silesian Composers, vol.1  z utworami chóralnymi śląskich kompozytorów (Kilar, Krzanowski, Bogusławski, Dziadek, Gabryś) wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego (nr kat. TPMCD 01) pod koniec 2018 roku. Zawiera pieśni kompozytorów związanych z katowicką Akademią Muzyczną (dawniej PWSM i przedwojennym Konserwatorium Muzycznym) oraz z cieszyńskim Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Ryszard Gabryś, Edward Bogusławski, Andrzej Dziadek,). Płyta uzyskała dwie nominacje do Fryderyków 2020 – w kategoriach: Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej i Album roku Muzyka chóralna.

Nagrania Zespołu wykorzystano także w prestiżowym albumie wydanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne

100 na 100. Muzyczne dekady wolności

Płytowy Box otrzymał Fryderyki w dwóch kategoriach:
Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz  Album roku Muzyka symfoniczna.

fot. Radosław Kaźmierczak