Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Mohit Phulara – ambasador Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej

12.10.2022 - 15:47 aktualizacja 26.10.2022 - 12:45
Redakcja: mb

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Mohit
Phulara

ambasador:

Ukończyłem studia magisterskie z geologii, a moje badania poświęcam dendrochronologii oraz anatomii drewna. Z zamiłowania jestem również ekologiem. 

Mohit Phulara - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Urodziłem się w mieście u podnóża indyjskich Himalajów. Od zawsze z ogromnym entuzjazmem podchodziłem do odkrywania tych majestatycznych gór, które kryją wiele krystalicznie czystych jezior, zachwycają piętrzącymi się łańcuchami górskimi i lodowcami, a w Indiach są postrzegane jako „ziemia święta”.

Na studia dyplomowe i podyplomowe w dziedzinie nauk o Ziemi pojechałem do Nainital, miasta położonego w górach usianych jeziorami otoczonymi przez lasy iglaste. Gdy pewnego dnia szedłem ze znajomymi studiującymi leśnictwo na uniwersytet, zobaczyłem pień świeżo ściętego drzewa i poprosiłem ich, by rzucili okiem na piękne kształty wyrysowane na miejscu, w którym przecięto pień. Odpowiedzieli mi, że te kształty to słoje, a licząc je, możemy określić wiek danego drzewa. Od tego momentu fascynują mnie „pierścienie”, procesy kryjące się za ich tworzeniem. Szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie każde drzewo takie „pierścienie” ma. W swoich badaniach koncentruję się na cechach słojów drzew. Po ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie ekosystemów górskich i zmian klimatycznych zdałem sobie sprawę, że z pni drzew nie tylko można wyczytać ich wiek, lecz także uzyskać informacje o obecnym i przeszłym klimacie.

Ciekawość i chęć odkrywania tajemnic, które skrywają drzewa, doprowadziły mnie do wyboru ścieżki naukowej – prowadzę analizy słojów drzew i zajmuję się dendrochronologią. Dołączyłem do projektu NMHS-IHTP (National Mission on Himalayan Studies – Indian Himalayan Timberline Project) finansowanego przez Ministerstwo ds. Środowiska, Lasów i Zmian Klimatu Indii. Celem projektu jest zbadanie związku między wzrostem słojów a przeszłymi zmianami klimatycznymi w różnych reżimach klimatycznych w indyjskim regionie Himalajów. W połowie 2020 roku, podczas szczytu zachorowań na COVID-19, szukałem możliwości eksploracji terenów poza Himalajami – miałem okazję przeprowadzenia badań nad krzewinkami tundrowymi i analizy ich drobnych zwojów, które są pełne informacji.

Pracuję jako badacz w dziedzinie anatomii drewna, badam powiązania między wzorcem wzrostu i budową anatomiczną krzewinek tundrowych a zmieniającym się środowiskiem. Próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób komórki roślin reagują na wzajemnie oddziałujące na siebie procesy fizyczne i biologiczne, które napędzają ich adaptację i ewolucję przez ostatnie tysiąclecia. Badania te przyczynią się do zrozumienia, jak rośliny reagują na zmiany klimatu i obecne warunki klimatyczne.

Bycie częścią Uniwersytetu Śląskiego i współpraca z Międzynarodową Środowiskową Szkołą Doktorską przy Centrum Studiów Polarnych w UŚ, a także wysokie miejsce uniwersytetu i poszczególnych wydziałów w rankingu dają wiele możliwości. Dzięki studiom na UŚ mogę mieć bliski kontakt z moim obszarem badawczym, co sprzyja rozwojowi kariery.

Dodatkowo moje pasje: nauka i nauczanie, pozwoliły mi nawiązać wiele ciekawych znajomości. Jako doktorant zacząłem również dzielić się moją wiedzą ze studentami Uniwersytetu Śląskiego. Wierzę, że w przyszłości będę miał więcej okazji, aby poszerzać swoją wiedzę i dzielić się nią ze studentami innych uniwersytetów.

Uwielbiam gotować potrawy kuchni indyjskiej. Gdy chcę się zrelaksować, tańczę do piosenek z Bollywood i Pendżabu. W czasie moich podróży lubię robić zdjęcia, kosztować nowych dań i dzielić się z innymi bogatą kulturą indyjską. Działam również na własnej platformie Sharing Happiness.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top