Dyrektor Kolegium ISM
dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ – biolog, specjalista ochrony środowiska w zakresie funkcjonowania novel ecosytems. Naukowo koncentruje się na przemianach środowiska przyrodniczego spowodowanych działalnością człowieka (global changes), zwracając szczególną uwagę na minimalizację tych zmian. Jako modelowy obiekt badań traktuje obiekty antropogeniczne, zwłaszcza zbiorniki powstałe w wyniku osiadania terenu. W swojej pracy poszukuje wzorców odpowiedzi na czynniki stresu środowiskowego, badając rodzimych i obcych gatunków roślin polikormonalnych. Aktywnie propaguje ideę trwałego rozwoju, podkreślając znaczenie ochrony różnorodności biologicznej i funkcjonalnej ekosystemów. Jest zwolennikiem wykorzystania biomasy roślin dzikorosnących oraz odpadów do produkcji energii.
Jako ekspert w zakresie ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko (EIA), audytor wiodący systemów zarządzania jakością (ISO 9001) i środowiskowego (ISO 14001), a także European Brownfield Manager, angażuje się w wiele inicjatyw związanych z ochroną środowiska. Dodatkowo, specjalizuje się w ocenie jakości budynków przyjaznych środowisku zgodnie z wielokryterialnym systemem BREEM. W 2019 roku uzyskał certyfikat tutora I stopnia oraz tutora praktyka (nr certyf. STA-Z/196/I/2017/10).
Pełni funkcję dyrektora Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego od września 2019 roku, a wcześniej była zastępcą dyrektora tej jednostki od marca 2018 roku. Jako naukowiec, współtworzyła i koordynowała interdyscyplinarne kierunki studiów na Uniwersytecie Śląskim, w tym kierunki związane z ochroną środowiska, administracją środowiskową oraz indywidualnymi studiami nauczycielskimi. Pełni również funkcję członka Rady Programowej Studiów Doktoranckich Industrial Environmental Engineering w Technical University of Ostrava w Czechach.
Aktywnie angażuje się w działalność naukową i edukacyjną, będąc v-ce przewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN o/Katowice oraz członkiem Komitetu Naukowego Centrum Energetyki Prosumenckiej Politechniki Śląskiej. Wspiera również Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Od 25 lat popularyzuje zagadnienia związane z funkcjonowaniem środowiska przyrodniczego i jego ochroną.
Jest admiratorką czeskiej filozofii życia, pasjonuje się plantacjami lawendy i biografiami oraz potęgą przyrody. W pracy kieruje się filozofią Pierre’a Curie: „Życie należy uczynić marzeniem, a marzenie rzeczywistością”.
Zastępca Dyrektora
dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ – historyk literatury, krytyk muzyczny. Autor książki poświęconej motywowi śmierci w liryce Ewy Lipskiej (Śmierć udomowiona. Katowice 2006), zbioru esejów poświęconych literaturze (Apelacje. Szkice o literaturze i przygodach jej twórców, Mikołów 2012), monografii dotyczącej doświadczenia starości w literaturze (Wiek męski: epopeja rozkładu. Studia o motywach senilnych w poezji polskiej po 1989 roku, Katowice 2017), współautor książki Teoretycznie o muzyce (Częstochowa 2020).
Stypendysta tygodnika „Polityka”, laureat nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny przyznawanej za najlepszy debiut roku.
Zainteresowanie badawcze i nie: najnowsza poezja, relacje literatury z innymi mediami (muzyka, fotografia), sztuka pisania, jazda na rolkach. Poeta w stanie spoczynku.
Dyrektor kierunku Indywidualne Studia Nauczycielskie
dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ – dyrektor kierunków: historia, środkowoeuropejskie studia historyczne i turystyka historyczna w Instytucie Historii UŚ oraz kierunku indywidualne studia nauczycielskie w Kolegium ISM UŚ. Wchodzi w skład redakcji pism naukowych: „Śląski Almanach Powstańczy” i „Wieki Stare i Nowe”. Jest autorem prac naukowych z historii XX w. (głównie na temat Górnego Śląska) oraz dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie. Rzeczoznawca podręcznikowy przy MEiN, ekspert Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy CKE, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego.
Należy m.in. do Komisji Dydaktyki Historii Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej Juniorów, Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ oraz Zespołu ds. Kształcenia Nauczycieli w UŚ. Autor i współautor podręcznika, zbiorów zadań i arkuszy maturalnych. Były nauczyciel w szkołach ponadpodstawowych, od ponad dwóch dekad prowadzi zajęcia z nauczycielami i studentami przygotowującymi się do wykonywania tego zawodu.
Popularyzator wiedzy o regionie, współautor m.in. internetowej platformy edukacji regionalnej „Eduś” oraz wystawy stałej pt. „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Miłośnik koszykówki (przede wszystkim NBA) i muzyki rockowej (m.in. grup: The Cure, Happysad, Kult, Leningrad, Molotov, The Pixies, Tři Sestry i Zebda). Urodzony w Zabrzu, mieszkaniec Mysłowic.