Partycypacja społeczna w praktyce
Cel: Moduł ma za zadanie wzmacnianie wśród osób studiujących aktywizmu społecznego, polegające na premiowaniu realizowanych przez nich czy to samodzielnie, czy też zespołowo aktywności w ramach organizacji lub instytucji działających na rzecz pożytku publicznego, organizacji pozarządowych, inicjatywy lokalnej oraz wolontariatu. Zakładamy z jednej strony teoretyczne wprowadzenie osób studiujących we wspomniane aktywności, a z drugiej strony własną i praktyczną pracę osób studiujących (indywidualną)
Praca osób studiujących oznacza:
- Dla osób studiujących, które mają doświadczenie w działalności aktywistycznej:
przygotowanie raportu samooceny zrealizowanych konkretnych zadań w wybranych przestrzeniach aktywności na forum społecznym, przy czym aktywność ta potwierdzona powinna być pisemnie potwierdzona przez organizację, w której działalność zaangażowana była osoba studiująca i w jej ramach realizowała projekt aktywistyczny. W przygotowaniu raportu samooceny niezbędna będzie wiedza i umiejętności prezentowane w pakietach wiedzy (wykładach) oraz kreatywna i krytyczna refleksja nad wybranym przykładem własnego działania aktywistycznego.
- Dla osób studiujących bez doświadczenia aktywistycznego:
przygotowanie projektu działań aktywistycznych na rzecz wybranego środowiska społecznego w porozumieniu z organizacją pozarządową albo inną organizacją społeczną działającą na rzecz budowy i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Istotne będzie opracowanie strategii (np. analiza SWOT, drzewo problemów, analiza PESTEL) i planu działania oraz sposobu monitorowania i ewaluacji projektu.
Wszystkie aktywności społeczne będące podstawą czy to raportu samooceny, czy projektu działań aktywistycznych muszą być zgodne z Misją Uniwersytetu Śląskiego zawartą w Statucie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i wpisywać się w Strategią rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
https://sip.lex.pl/akty-prawne/akty-korporacyjne/statut-uniwersytetu-slaskiego-287537664