Druga edycja Uniwersytetu Polonistów – rekrutacja

21.01.2021 - 10:58 aktualizacja 21.01.2021 - 10:58
Redakcja: am
Tagi: Uniwersytet Humanistów, Uniwersytet Polonistów

logotypy: UH Uniwersytet Humanistów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Szanowni Państwo, Drodzy Poloniści,

W imieniu organizatorów projektu „Uniwersytet Humanistów”, realizowanego przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, uprzejmie zapraszamy do aplikowania na drugą edycję Uniwersytetu Polonistów.

Czym jest Uniwersytet Polonistów?

To bezpłatne, comiesięczne spotkania organizowane przez najbliższy rok na Wydziale Humanistycznym. Uczestnicy UP zapoznają się z najnowszymi badaniami literaturoznawczymi, językoznawczymi, kulturoznawczymi oraz pedagogicznymi prowadzonymi przez pracowników Wydziału Humanistycznego UŚ, a także pracowników z innych ośrodków akademickich. Wykłady i panele dyskusyjne, których problematyka skupi się wokół hasła „Przestrzenie spotkania”, będą dotyczyć szeroko rozumianej humanistyki oraz nowych orientacji rodzących się na pograniczu dyscyplin naukowych, które korzystają z metodologii wypracowanych przez posthumanizm, szczególnie w zakresie krytycznego oglądu antropocenu. Najsilniej reprezentowany będzie więc nurt humanistyki zaangażowanej w sprawy społeczne, polityczne, kulturowe i środowiskowe. Duży nacisk postawiony będzie na współzależność, współbycie naturo-kultury oraz na relację z Innym/Drugim w kontekście wielokulturowości i migracji, również klimatycznej.

Jak jest zorganizowane comiesięczne spotkanie?

Każde spotkania w ramach Uniwersytetu Polonistów dzielić się będzie na dwie części. Pierwsza część: wykład – pozwoli na odświeżenie pewnych idei, stosownej do podejmowanych problemów literatury oraz metodologii pedagogicznych. Druga część: panel dyskusyjny to refleksja o aplikowaniu konkretnych rozwiązań do przestrzeni szkolnej oraz rozmowa na ich temat.

Proponowane obszary 10 spotkań:

1. Ekologia, środowisko, humanistyka środowiska, społeczna transformacja i budowanie wspólnego świata.
  2. Państwo, obywatelskość, wojny nowoczesnych plemion, wojny kulturowe a edukacja, polityka, literatura.
  3. Dziennikarstwo zaangażowane, reportaż, publicystyka w szkole, etyka społeczna, fake news, postprawda.
  4. Dziedzictwo żydowskie, wielokulturowość, inność.
  5. Humanistyka cyfrowa (nowe media, LAB-y, big data, wizualizacja, modelowanie) i gry na lekcji polskiego.
  6. Film i sztuki wizualne w szkole.
  7. Przyjemność i odpowiedzialność w lekturze, praktyki czytania literatury w szkole.
  8. Kreatywne pisanie, tworzenia tekstów i projektów narracyjnych w dowolnym stylu, kreacja autorskiego ja, problemy konstrukcji fikcji, konstruowanie powieści oraz opowiadań, pisanie scenariuszy.
  9. Antropocen, zagrożenia klimatyczne, katastrofa klimatyczna w języku literatury i innych sztuk.
  10. Humanistyka zaangażowana, rola humanisty we współczesnym świecie.

Kogo zapraszamy?

Nauczycieli polonistów (35+), niestudiujących, zmotywowanych do podniesienia kompetencji, aktywnych zawodowo, uczących w szkołach każdego poziomu. Liczba miejsc jest ograniczona, projekt przewiduje uczestnictwo 30 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Pierwsze spotkanie

23 lutego 2021 roku, godz. 17:00, na platformie teams

wykład pt. O współczesnej propagandzie

Refleksja nad następującymi zagadnieniami: społeczne i polityczne warunki rozwoju współczesnej propagandy, m.in.: kryzys instytucji państwa demokratycznego, podziały społeczne, kryzys autorytetów, lęki i niepewność wobec zagrożeń. Mechanizmy propagandy telewizyjnej. O języku propagandy, czyli Orwellowska nowomowa i współczesna neonowomowa.

Prowadzący: prof. dr hab. Jacek Warchala

Moderator dyskusji: dr Adam Warzecha

Otwarcie i prowadzenie spotkania: prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska

Jak się zapisać?

Pierwszym krokiem jest  zgłoszenie chęci uczestniczenia poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny: http://www.homer.fil.us.edu.pl/rejestracja_Uniwersytet_Polonistow/, który aktywowany będzie 25 stycznia 2021 roku o godz. 20:00. Zgłoszenia będą możliwe do wyczerpania limitu miejsc.

Z osobami, które zgłoszą chęć uczestniczenia, skontaktujemy się, aby poinformować o możliwości przystąpienia do dalszych procedur rekrutacyjnych. Decyduje kolejność zgłoszeń.