Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Nowa monografia pracowników Instytutu Językoznawstwa UŚ

28.06.2021 - 13:57 aktualizacja 28.06.2021 - 14:38
Redakcja: am
Tagi: Instytut Językoznawstwa, monografia

Informujemy, że nakładem Wydawnictwa Episteme ukazała się monografia pod redakcją m.in. dr hab. Katarzyny Kwapisz-Osadnik, prof. UŚ, przy współpracy dr Dominiki Dykty, dr. Ryszarda Wylecioła i dr. Michała Hrabi. Wszyscy są pracownikami Instytutu Językoznawstwa UŚ.

Książka « Les formules expressives de la conversation. Analyse contrastive : français-polonais-italien »
to rodzaj trójjęzycznego słownika, który zawiera 50 spośród najczęściej używanych formuł konwersacyjnych języka francuskiego oraz ich ekwiwalentów w języku polskim i włoskim. Jest ona  skierowana zarówno do czytelników o zainteresowaniach stricte naukowych – językoznawców, studentów filologii – jak i do dydaktyków, tłumaczy oraz specjalistów zajmujących się automatycznym przetwarzaniem języka naturalnego. Hasła słownikowe języka francuskiego, polskiego i włoskiego zostały opisane według wspólnego, bardzo czytelnego schematu, uwzględniającego dziesięć parametrów, np. warunki użycia formuły, jej budowa, nacechowanie stylistyczne, częstość występowania w różnych typach korpusów językowych. Przykłady ilustrujące użycie formuł są zaczerpnięte z „żywego języka” – w tym z Twittera, forów internetowych, prasy i literatury współczesnej. Prezentacja autentycznych kontekstów jest bardzo istotna zarówno z punktu widzenia leksykograficznego,
jak i glottodydaktycznego. Pozwala to czytelnikowi dokonać wyboru formuły nie tylko na podstawie opisu jej znaczenia. Jest to pierwsze takie opracowanie zarówno na rynku polskim, jak i francuskojęzycznym.

zdjęcie książki "Les formules expressives de la conversation. Analyse contrastive : français-polonais-italien"

zdjęcie książki "Les formules expressives de la conversation. Analyse contrastive : français-polonais-italien"

return to top