50 lat Śląskiego Filmoznawstwa

10.10.2023 - 14:04, aktualizacja 10.10.2023 - 14:04
Redakcja: am

We wtorek, 17 października, o godz. 18:30, zapraszamy na specjalne wydarzenie „WIECZÓR FILMOWY – PIES ANDALUZYJSKI seans z muzyką na żywo + OBYWATEL KANE” z okazji obchodów 50. rocznicy Filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach!

Pokaz filmów poprzedzi wprowadzenie dr Anity Skwary – wykładowczyni i absolwentki Filmoznawstwa UŚ oraz Mariusza Ciszewskiego – absolwenta; a zarazem: wieloletnich prowadzących odbywającego się w Kinie Kosmos cyklu „Lekcje filmowe, czyli jak czytać kino?”, przybliżającego widzom historię i konteksty kulturowe klasyki kina.

Impreza odbędzie się z okazji przypadającej 50. rocznicy istnienia Filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, który wraz z Instytucją Filmową Silesia Film pragnie uczcić jubileusz wydarzeniem, które ukaże rolę kierunku w zakresie edukacji wyższej oraz zaprezentuje jej efekty w postaci trwałej obecności działań filmowych w przestrzeni miasta i regionu.

kadr z filmu "Obywatel Kane", napis 50 lat filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim

Harmonogram:

18.30–19.00 Lekcja filmowa. Prowadzenie: dr Anita Skwara i Mariusz Ciszewski

19.00–19.20 Projekcja filmu „Pies andaluzyjski” Luisa Buñuela – seans filmu z muzyką na żywo w wykonaniu Trio Bartosza Pieszki

19.30–21.30 Projekcja filmu „Obywatel Kane” Orsona Wellesa

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Jego Magnificencji rektora Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Ryszarda Koziołka oraz Prezydenta Miasta Katowice – dr Marcina Krupy.

Współorganizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Śląski oraz Instytucja Filmowa Silesia Film.

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.