„Michael Baxandall i most Firth of Forth…” | Wykład prof. Ewy Chojeckiej (online)

15.12.2020 - 13:07, aktualizacja 15.12.2020 - 13:07
Redakcja: am
Tagi: historia sztuki, Instytut Nauk o Sztuce

Instytut Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład prof. dr hab. Ewy Chojeckiej pt. „Michael Baxandall i most Firth of Forth. Metoda interpretacji dzieła inżynieryjnego z pozycji historii sztuki”. Wystąpienie będzie miało charakter wstępu do rozważań nad dziedzictwem postindustrialnym, także Górnego Śląska, gdzie wciąż, zdaniem historyk sztuki, brakuje nie tylko koherentnego programu konserwacji zabytków Magnae Industriae, lecz również systemu analizy i interpretacji tego tematu z perspektywy reprezentowanej przez prof. Ewę Chojecką dyscypliny naukowej. „Baxandall okazuje  się  tu nad wyraz pomocny” – mówi autorka wykładu.

Spotkanie rozpocznie się 18 grudnia 2020 roku o godz. 17.00 na platformie MS Teams.

Prof. dr hab. Ewa Chojecka – historyk sztuki i pracownik naukowy, założycielka i kierownik Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 1977–2003. Zajmuje się sztuką śląską i środkowoeuropejską XIX i XX wieku, w szczególności architekturą i teorią sztuki. Jest autorką wielu publikacji, m.in. syntezy dziejów sztuki Górnego Śląska (współautorstwo i redakcja) oraz wydanej w 2020 roku książki pt. „Silesia incognita. Architektura kościołów ewangelickich Górnego Śląska 1945–2017”.

zdjęcie portretowe prof. dr hab. Ewy Chojeckiej