Międzynarodowa konferencja naukowa pt. Edukacyjne projekty działań proekologicznych (online)

16.07.2021 - 12:20, aktualizacja 16.07.2021 - 12:23
Redakcja: am
Tagi: Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu, ICBEH

Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. Edukacyjne projekty działań proekologicznych, która odbędzie się w dniach 23–24 września 2021 roku.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu. Rozpoznania – dobre praktyki – rekomendacje i odbędzie się online na platformie Teams.

To kolejne wydarzenie w ramach projektu, którego celem jest przybliżenie problematyki zmian klimatycznych oraz konieczności przeformułowania zadań współczesnej humanistyki w krajach V4 i na świecie. Tym razem interesują nas zagadnienia związane z edukacją proekologiczną, których ze względu na jej interdyscyplinarny charakter nie chcielibyśmy zawężać jedynie do przestrzeni humanistycznej. Czekamy na propozycje wystąpień poświęconych teorii dydaktyki ekologicznej zarówno tej uniwersyteckiej, jak i szkolnej, oraz praktykowaniu edukacji proekologicznej na wszystkich etapach kształcenia. Interesują nas następujące obszary edukacji proekologicznej: badania edukacyjne, koncepcje uczenia i wychowywania, ekotransformacje w edukacji (rozumianej zarówno jako system, jak i w obrębie różnych przedmiotów), nowe metodologie, przykłady dobrych praktyk: scenariusze lekcji, sprawozdania z aktywności proekologicznej instytucji, grup, kół zainteresowań, prezentacje realizowanych projektów.

Do udziału w konferencji zapraszamy uczestników projektu, a także przedstawicieli różnych dyscyplin, wszystkich, którym chcieliby podzielić się refleksją na temat przeformułowania antropocentrycznego postrzegania świata oraz roli, jaką w tym procesie mogą odgrywać szkoła i uniwersytet.

Mamy nadzieję, że obecność pracowników naukowych, doktorantów, studentów i nauczycieli pozwoli z konferencji uczynić platformę wymiany doświadczeń w zakresie edukacji humanistycznej dla klimatu oraz prezentacji diagnozy/diagnoz potrzeb edukacyjnych wynikających ze zmieniającego się profilu edukacji humanistycznej.

Zgłoszenia można przesyłać do 6 września 2021 roku na adres mailowy: icbeh@us.edu.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Zaprezentowane podczas konferencji referaty po uzyskaniu pozytywnej recenzji zostaną opublikowane na platformie projektu oraz w publikacji elektronicznej.

Logo Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną

logo Funduszy Wyszehradzkich w języku angielskim