Otwarte Seminarium Polonistyczne

08.03.2024 - 15:15, aktualizacja 08.03.2024 - 15:15
Redakcja: am

22 marca 2024 roku o godzinie 11.30 w Sali Zbigniewa Jerzego Nowaka (B1.18) odbędzie się pierwsze Otwarte Seminarium Polonistyczne.

Naszym gościem będzie doktor Łukasz Żurek z Uniwersytetu Warszawskiego, autor opublikowanej w 2022 roku monografii Filologia lokalna – lokalność filologa. Praktyki literacko-naukowe Stefana Szymutki.

Rozmowę poprowadzą pracownicy Instytutu Polonistyki: dr hab. Ireneusz Gielata, prof. UŚ i dr hab. Mariusz Jochemczyk, prof. UŚ.

Dyskusja nad książką poświęconą twórcy śląskiej parnickologii zainauguruje Otwarte Seminaria Polonistyczne (OSP) – cykl spotkań odbywających się w Instytucie Polonistyki UŚ, stanowiących okazję do otwartej dyskusji nad monografiami o istotnym znaczeniu dla katowickiej polonistyki, nowo powołanej dyscypliny oraz nauk humanistycznych.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych!

okładka książki Filologia lokalna – lokalność filologa. Praktyki literacko-naukowe Stefana Szymutki

„Od samego początku pisania Szymutki sytuowało się nie tyle na przecięciu, ile w splocie dyskursu akademickiego oraz eseistyki filozoficznej i autobiograficznej. Od początku więc charakteryzowało się opisywaną przez Czaplińskiego, Gielatę i Koziołka swoistą wielogłosowością, rozumianą jako nakładanie się na siebie w obrębie jednego tekstu różnych problematyk i trybów wypowiedzi. Różnica między artykułami publikowanymi w latach 80. ubiegłego stulecia a esejami z Nagrobka ciotki Cili, uznawanymi za »przełom« w pisarstwie Szymutki, polegałaby więc na stopniowalnym ujawnianiu się podmiotowej perspektywy, pośrednim lub bezpośrednim podejmowaniu problematyki wykraczającej poza literaturę rozumianą jako przedmiot badań przypisany profesji literaturoznawcy” (fragment książki)

Łukasz Żurek – ur. 1991, krytyk literacki, filolog, pracownik Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor afiliowany czasopisma „Praktyka Teoretyczna”. Autor książki Filologia lokalna – lokalność filologa. Praktyki literacko-naukowe Stefana Szymutki (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2022).