Seminarium filozoficzne: „Paradoksy rozumowań probabilistycznych” – dr hab. Krzysztof Szymanek, prof. UŚ

05.05.2022 - 16:54, aktualizacja 05.05.2022 - 16:54
Redakcja: am
Tagi: filozofia

Zapraszamy na seminarium filozoficzne!

Tytuł: „Paradoksy rozumowań probabilistycznych”

Prelegent: dr hab. Krzysztof Szymanek, prof. UŚ

Termin: 12.05.2022 r. (czwartek) o godzinie 17:15

Miejsce: sala 333 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 11, Katowice)

Organizacja: prof. dr hab. Wojciech Sady, mgr Dawid Szombierski

Opis: Niemal wszystkie rozumowania towarzyszące nam zarówno w życiu codziennym, jak i refleksji teoretycznej, to rozumowania probabilistyczne. W rozumowaniach tych zarówno przesłanki, jak i wnioski, dotyczą prawdopodobieństw różnych zdań, albo też są zdaniami o większym lub mniejszym prawdopodobieństwie. W myśleniu probabilistycznym nieustannie posługujemy się schematami wyciągania wniosków, które z jednej strony doskonale zgadzają się z naszymi intuicjami, a z drugiej nie mają żadnych podstaw logicznych. W wykładzie prelegent dokona przeglądu takich schematów i zostaną omówione przykłady błędów, do których prowadzi ich stosowanie.

Dr hab. Krzysztof Szymanek, prof. UŚ – badacz w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania badawcze: logika, metodologia nauk, metodologia nauk behawioralnych, filozofia nauki, krytyczne myślenie, argumentacja. Autor książek „Sztuka argumentacji. Nowy słownik terminologiczny”, „Argument z podobieństwa”, „Formalna teoria zmiany przekonań”. Laureat I nagrody w konkursie im. Klemensa Szaniawskiego za najlepszą pracę doktorską w dziedzinie nauk filozoficznych i socjologicznych („Funkcje informacji w systemach przekonań”) w 1993 roku.

Prof. dr hab. Wojciech Sady – filozof nauki, historyk idei i tłumacz. Autor książek (wybrane publikacje): „Struktura rewolucji relatywistycznej i kwantowej w fizyce”, „Spór o racjonalność naukową: od Poincarégo do Laudana”, „Dzieje religii, filozofii i nauki” (III tomy), „Wittgenstein: życie i dzieło”. Tłumacz (wybrane przekłady): B. Russell „Problemy filozofii” i I. Lakatos „Pisma z filozofii nauk empirycznych”.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCtn_kp_VAKvCIyN8vnAshvg/videos

Mgr Dawid Szombierski – doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania: epistemologia, metafizyka i filozofia nauki.

sala konferencyjna z słuchaczami