Wykład otwarty: Między komunizmem i niepodległością. Słowenia w latach 1945-1991 (online)

18.01.2021 - 08:18, aktualizacja 18.01.2021 - 08:18
Redakcja: am
Tagi: filologia słowiańska, Słowenia, wykład

Grupa projektowa „Słowenia inspiruje & łączy” organizuje wykład otwarty dra Mateusza Sokulskiego pt. Między komunizmem i niepodległością: Słowenia w latach 1945-1991

Wykład odbędzie się 19 stycznia o godz. 11.30 na platformie MS Teams.

Link do spotkaniahttps://tiny.pl/r5nxk

Opis wykładu: Przynależność Słowenii do Jugosławii była wynikiem odtworzenia państwa jugosłowiańskiego po II wojnie światowej, realizacją idei jugosłowiańskiej, której podstawą stała się jednak ideologia komunistyczna. Politycy ze Słowenii pełnili kluczowe role we władzach federacji. Specyfika Słowenii polegała też na tym, że była najbogatszą i najbardziej wysuniętą na zachód republiką. To właśnie do Słowenii docierały nurty kulturalne z Zachodu i republika ta miała istotny wpływ na kształtowanie życia kulturalnego i społecznego w Jugosławii. W trakcie wykładu przybliżone zostanie znaczenie Słowenii w funkcjonowaniu federacji Słowian południowych, jej zyski oraz straty wynikające z przynależności do Jugosławii, z uwzględnieniem ówczesnych światowych nurtów politycznych, intelektualnych i kulturalnych.

Zapraszamy serdecznie!

Plakat wydarzenia