Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

XII Międzynarodowa Konferencja Magistrantów

06.03.2024 - 11:23, aktualizacja 10.05.2024 - 10:54
Redakcja: am

XII Międzynarodowa Konferencja Magistrantów odbędzie się w formie online 14 maja 2024 roku. Konferencja jest organizowana przez jednostki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Szkołę Języka i Kultury Polskiej, Wydział Humanistyczny, Centrum Języka i Kultury Chińskiej, Koło Naukowe „Wieża Babel”, a także platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Celem spotkania jest umożliwienie magistrantom, wyróżniającym się studentom ostatniego roku studiów licencjackich oraz doktorantom zaprezentowania fragmentów własnych prac dyplomowych lub zagadnień z nimi związanych. Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno obcokrajowców, jak i Polaków studiujących na Państwa uczelniach.

Pragniemy, aby nadchodząca edycja konferencji odbyła się pod hasłem „Granica – cywilizacja, kultura, język” i była poświęcona zagadnieniom związanym z uwarunkowaniami, czynnikami sprawczymi i wyznacznikami granicy. Temat ten zostanie przedstawiony podczas konferencji najszerzej jak to możliwe (m.in. dawne i współczesne wyznaczniki granicy, jej odczytania w nowych kontekstach, nie tylko humanistycznych).  Studenci-obcokrajowcy mogą zatem przedstawić swój punkt widzenia na polską literaturę, kulturę i język, z kolei studenci polscy mogą zaprezentować podczas wystąpień problematykę interkulturową. Katowickie spotkania są znakomitą okazją do interesujących dyskusji w międzynarodowym gronie z udziałem i pod kierunkiem specjalistów: językoznawców, kulturoznawców i literaturoznawców.

Uczestnikami poprzednich edycji konferencji byli studenci Uniwersytetu Śląskiego oraz innych ośrodków akademickich w kraju (m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), jak i za granicą (Uniwersytetu Bolońskiego, Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, Uniwersytetu Federalnego Stanu Parana w Kurytybie). W konferencjach biorą udział również studenci uczelni o innych profilach (m.in. ASP czy politechniki). Pragniemy, aby tegoroczne spotkanie stało się forum wymiany doświadczeń obcokrajowców i Polaków zajmujących się zagadnieniem granicy. Będziemy wdzięczni za rozpowszechnienie tej informacji wśród studentów Państwa uczelni.

Chętnym do udziału w konferencji studentom obiecujemy pomoc merytoryczno-techniczną w zalogowaniu się na wybraną przez nas platformę spotkania. Uczestnicy konferencji otrzymają certyfikaty uczestnictwa i upominkichcemy, by spotkanie stało się także polem do nawiązania ciekawych ogólnopolskich i międzynarodowych znajomości.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 28 kwietnia 2024 roku na adres: szkola@us.edu.pl

Program jest interaktywny, proszę kliknąć w nazwę cyklu obrad (plenarne lub wybraną sekcję) lub w tytuł referatu wybranej osoby, by się połączyć z odpowiednim „pokojem” na ZOOM-ie.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia

return to top