Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Przemysław Kudłacik, Tomasz Orczyk, Tomasz Wesołowski | Chorwacja

09.11.2023 - 20:55 aktualizacja 11.11.2023 - 01:16
Redakcja: slawomirkaptacz
Tagi: erasmus+, mobilność

Historie naszych podróży


dr inż. Przemysław Kudłacik
dr inż. Tomasz Orczyk
mgr inż. Tomasz Wesołowski


Erasmus+ | Chorwacja | Rijeka

Fot. archiwum prywatne

Jak powszechnie wiadomo „podróże kształcą”, szczególnie gdy ich założeniem jest wyjazd szkoleniowo-dydaktyczny. W połowie października nasza ekipa w składzie Przemysław Kudłacik, Tomasz Wesołowski i Tomasz Orczyk gościła w Rijece (Chorwacja) na partnerskiej politechnice, współpracującej z naszym Instytutem w programie Erasmus+. Nasz wyjazd był wyjazdem dydaktycznym, w ramach którego uczelnia przyjmująca umożliwiła nam poprowadzenie zajęć dla studentów trzeciego, czwartego i piątego roku informatyki.

Wyjazdy tego typu są naprawdę rozwijające. W naszym przypadku niezamierzonym efektem było opracowanie oraz przetestowanie kilku warsztatów z szeroko pojętej tematyki Data Science i klasyfikacji. Po pierwsze nie zawsze w rodzimej uczelni mamy możliwość poprowadzenia tego typu zajęć, ze względu na ustalone i przypisane przedmioty. Każdy z nas od lat prowadzi zajęcia, jednak nasze zainteresowania naukowe nie zawsze znajdują w nich swoje odzwierciedlenie. Zajęcia prowadzone w ramach Erasmus+ dają możliwość pokazania w formie teoretycznej i praktycznej, czym zajmuje się nasz instytut, nie mówiąc już o zdobywaniu doświadczenia w tym zakresie.

Drugim aspektem są naturalnie nowe kontakty z kadrą uczelni partnerskiej. Wyjazd trwał około tygodnia, co poza zajęciami pozwoliło nam zaznajomić się ze strukturą Politechniki w Rijece, porozmawiać z naukowcami tam pracującymi oraz wymienić swoje doświadczenia. Szczególnie istotne mogą okazać się sprawdzone rozwiązania praktykowane w innym kraju, z których warto czerpać.

Dodatkowo, Rijeka jest pięknym miastem portowym położonym nad Adriatykiem. W trakcie tego typu wyjazdu zawsze znajdzie się czas na zwiedzanie okolicznych atrakcji oraz fantastycznych miast z niesamowitymi pamiątkami starożytnej kultury, czego i my nie odpuściliśmy. Sam region jest dość interesujący, ponieważ stanowił ziemie graniczne pomiędzy dawnym socjalistycznym światem wschodnim (Jugosławią), a zachodem (Włochami), stąd można udać się na wycieczkę do innych ciekawych miejscowości jak Pula, Piran, czy Triest. W naszej podróży udało się jeszcze zwiedzić Zagrzeb, gdyż znajduje się dokładnie na drodze powrotnej. Gorąco zachęcamy wszystkich pracowników i studentów do uczestnictwa w tego typu programach. Na prawdę warto.

[tekst i zdjęcia: Przemysław Kudłacik, Tomasz Orczyk, Tomasz Wesołowski]

return to top