Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Studenci z Polski i Litwy na wspólnych zajęciach | Projekt T4E Stronger Together

03.01.2024 - 08:05 aktualizacja 19.04.2024 - 13:47
Redakcja: jp

W październiku 2023 roku Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych) wraz z Instytutem Informatyki Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa) w ramach projektu T4E Stronger Together finansowanego przez NAWA, zaoferował studentom kierunku informatyka moduł „Data Science” związany z zaawansowanymi metodami analizy danych.
Założeniem projektu była współpraca międzynarodowa obu ośrodków naukowych, realizujących proces kształcenia studentów z branży IT, wspólnie, tworząc zajęcia na poziomie międzynarodowym. Zajęcia zaplanowana na dwa tygodnie intensywnej nauki: w pierwszym tygodniu na Litwie, zaś w drugim, w Polsce. Grupa 16 studentów (8 studentów z Uniwersytetu w Kownie, oraz 8 studentów Uniwersytetu Śląskiego) wzięło udział we wspólnych zajęciach. W ramach zajęć studenci realizowali projekty związane z analizą danych rzeczywistych, w grupach międzynarodowych. Na ostatnich zajęciach przedstawiali efekty swojej pracy w formie prezentacji i dyskusji po prezentacji każdej pracy.

Zdaniem prowadzących zajęcia tak intensywny kurs pozwolił im zdobyć nie tylko tzw. twarde kwalifikacje, dotyczące dyscypliny informatyki i zaawansowanej analizy danych, ale także tzw. umiejętności miękkie wymagające współpracy w zespole, prezentacji pracy na forum, podejmowania dyskusji dotyczących realizowanego projektu, a także poprawili swoje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim.

Pozytywne opinie samych uczestników kursu po jego realizacji potwierdzają, że tego typu projekty mają niekwestionowane wartości edukacyjne.

Koordynatorzy z Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Beata Zielosko, prof. UŚ i dr hab. Agnieszka Nowak–Brzezińska, prof. UŚ.
Koordynatorzy z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie: prof. dr. Daiva Vitkutė-Adžgauskienė, prof. dr.Ričardas Krikštolaitis i prof. dr. Tomas Krilavičius

Studenci z Polski i Litwy przed Instytutem Informatyki w Polsce | Polish and Lithuanian students in the front of the Institute of Cpmputer Science in Poland

Galeria zdjęć

Tegoroczna edycja wydarzenia była możliwa dzięki projektowi „Stronger Together – partnerstwa strategiczne Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach sieci Transform4Europe”. Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Partnerstwa Strategiczne.

napis drukowanymi literami
return to top