Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English
Faculty of Science and Technology

Pomoc dla Ukrainy | Studenci dla młodzieży z Charkowa

12.05.2022 - 10:37 update 12.05.2022 - 14:19
Editors: jp

Student kierunku mechatronika  Dominik Dusza z racji swego niedowidzenia żywo interesuje się losami osób niepełnosprawnych w Ukrainie, gdzie toczy obecnie się wojna. Z informacji telewizyjnych  dowiedział się, że do Polski przyjechała grupa młodych, niewidomych i niedowidzących osób z Ukrainy z Charkowa. Uchodźcy zostali zakwaterowani w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

Po rozmowie z rodzicami postanowili działać niosąc pomoc młodzieży, która mimo swojej niepełnosprawności musiała uciekać z bombardowanego miasta. Dominik z rodziną i znajomymi zorganizował zbiórkę pieniędzy, słodyczy, owoców i soków. Za zebrane środki zakupił gry planszowe, piłki i inne przydatne rzeczy przeznaczone dla osób z niedowidzeniem, aby mogły poczuć namiastkę spokoju i zadowolenia po tych traumatycznych przejściach. Dominik poprosił swojego kolegę ze studiów Serhii Chokan, który pochodzi z Ukrainy, aby mu towarzyszył w spotkaniu i zarazem był tłumaczem. Dominikowi, jako osobie niedowidzącej, towarzyszyła Melba – pies przewodnik.

Podczas wizyty największą atrakcję stanowiła Melba; młodzi ludzie, po wielu bolesnych przeżyciach nareszcie uśmiechali się tuląc Melbę, było wiele spontanicznej radości i szczęścia. Uchodźcy byli bardzo wdzięczni za przekazaną pomoc, serdecznie dziękowali, jednak pies był największą radością. Było to ogromne przeżycie dla wszystkich pełne wzruszających emocji. Dominik z Melbą oraz  Serhii zamierzają wkrótce ponownie wybrać się na następne spotkanie z ukraińską młodzieżą w Ośrodku.

To był mały gest w stronę sympatycznych ludzi, którzy zostali tak strasznie doświadczeni przez wojnę.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej
Dominik Dusza z Melbą i Serchii Chokan | fot. archiwum prywatne Dominika Duszy
return to top