Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Prowadzenie zajęć zgodnie z projektowaniem uniwersalnym | Projekt UNIWERS-US

08.10.2022 - 20:46, aktualizacja 12.10.2022 - 21:13
Redakcja: jp

Przygotowanie do prowadzenia zajęć zgodnie z projektowaniem uniwersalnym Projekt UNIWERS-US

Biuro Projektu UNIWERS-US ogłasza, iż do końca października 2022 r. trwa jeszcze rekrutacja do „wspólnoty uczącej się” w ogólnouczelnianym Projekcie „UNIWERS-US. Kadra Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla projektowania uniwersalnego”.

Cel Projektu

Celem głównym Projektu jest podniesienie kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie projektowania uniwersalnego. Wejście w życie ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych zobowiązało także Uniwersytet Śląski do opracowania polityki dostępności dla studentów/ studentek, doktorantów/ doktorantek, w tym dostępności (m.in. cyfrowej) materiałów dydaktycznych. Wkrótce pracownicy będą zobligowani do opracowania sylabusów zawierających zasady projektowania uniwersalnego.  UŚ podjął wiele działań w tym zakresie, jednym z nich jest Projekt UNIWERS-US, którego założeniem jest, że każdy kierunek kształcenia realizowany na UŚ będzie reprezentowany w Projekcie przez przynajmniej jeden zespół.

Rekrutacja i realizacja Projektu

Rekrutacja do Projektu odbywa się zespołowo (zespół liczy przynajmniej 2 uczestników). Zespół składa się z pracowników realizujących ten sam lub podobne moduły. Może to być np. koordynator modułu z innym prowadzącym moduł.  Zespół uczestniczy w trzech szkoleniach (w formie zdalnej) dotyczących problematyki projektowania uniwersalnego oraz w trzech warsztatach. W rezultacie zespoły tworzą rekomendacje do modułów w formie kursu e-learningowego, mające na celu przygotowanie później sylabusów do zajęć, zgodnie z projektowaniem uniwersalnym (czyli zajęć dostępnych dla wszystkich w tym osób ze szczególnymi potrzebami). Rekomendacje przygotowywane są przy współpracy z liderami ds. projektowania uniwersalnego. Za przygotowane rekomendacje członkowie zespołu otrzymują wynagrodzenie.

Gdzie jesteśmy?

Projekt jest realizowany od stycznia 2022 roku i  trwa do końca października 2023 roku. Tworzona jest pracownia projektowania uniwersalnego, która będzie do dyspozycji wszystkich uczestników Projektu. Aktualnie odbyły się szkolenia dla pięciu grup liczących po 15 osób. W celu realizacji warsztatów z liderami ds. projektowania uniwersalnego wymagane jest zamknięcie rekrutacji (ponieważ lider nie będzie mógł powtórzyć zajęć). Dlatego wszystkich zainteresowanych pracowników prosimy o jak najszybsze zgłoszenie się do Projektu. Kolejne szkolenia zostaną uruchomione jak tylko utworzą się kolejne grupy.

Zgłoszenie do Projektu

Podpisany oryginał formularza 2b – WSPÓLNOTA UCZĄCA SIĘ (dostępny na stronie projektu; zakładka formularze) należy przekazać do Biura Projektu  osobiście lub drogą pocztową (pocztą tradycyjną lub wewnętrzną UŚ) na adres ul. Żytnia 12/27, 41-200 Sosnowiec (do Asystenta ds. administracyjnych) lub na adres ul. Bankowa 12, pokój 2.13, 40-007 Katowice (do Asystenta ds. finansowych), z dopiskiem na kopercie „Rekrutacja – UNIWERS-US” i datą złożenia.

Więcej o projekcie na stronie uniwersus.us.edu.pl lub pod numerem telefonu 322691869.

Serdecznie zapraszam
Małgorzata Gajos-Gržetić