Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
absolwent
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Marek Traskowski - Nasi Absolwenci

W roku 1996 ukończył Wydział Telewizyjno-Filmowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Realizacja Obrazu Telewizyjno-Filmowego. W czasie studiów realizował jako operator obrazu filmy dokumentalne m.in. „Cicha przystań” w reżyserii Mariusza Malca, „Przez nokaut” Macieja Pieprzycy, „Hotel Panoptikon” Piotra Jaworskiego. Współpracował z Polską Kroniką Filmową.

Pracę zawodową rozpoczął od realizacji teledysków i filmów reklamowych w studio filmowym O’Key w Warszawie. Zarówno jako operator, jak i reżyser. Od 2000 roku i do dziś pracuje jako freelancer. Operatorskim debiutem fabularnym MarkaTraskowskiego jest film „Inferno” w reżyserii Macieja Pieprzycy z 2000 roku. Jest autorem zdjęć do filmów „Barbórka” (nagroda za zdjęcia na festiwalu w Czarnogórze w 2007roku) i „Drzazgi” tego samego reżysera. Realizował także zdjęcia do teatrów telewizji „Zorka” Łukasza Wylężałka, „Chłopiec i Anioł” Michała Rosy, „Show Cooganów”, „Padnij”, „Fryzjer” Macieja Pieprzycy. Robił zdjęcia do seriali: „Na dobre i na złe”, „Kryminalni”, „Londyńczycy”, „1920. Wojna i miłość”, „Siła wyższa” „Na krawędzi”, „Szpilki na Giewoncie”, „Komisarz Alex”. Napisał scenariusz do 99 odcinka serialu „Kryminalni” pt. „Ażuda”, który współreżyserował z Ryszardem Zatorskim. Był też autorem zdjęć do tego odcinka.

W 2009 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych/PSC. Od 2011 pełnił funkcję jednego z członków zarządu Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych/PSC, obecnie już nie jest w zarządzie. Do jego najnowszych osiągnięć należą: praca nad zdjęciami – HEAD 2016 rok (film fabularny – krótkometrażowy), DROGI WOLNOŚCI 2018 rok; scenarysta oraz reżyser – SZKRAB NA KRAŃCACH PIAŚNICY (2015 rok),  operator kamery – KOMISARZ ALEX (2011 – 2019).

Strona internetowa Marka Traskowskiego: www.traskowski.com

return to top