Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
absolwent
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Marta Obuch - Nasi Absolwenci

Marta Obuch to autorka komedii kryminalnych, poetka, fotograf, dziennikarka. Urodzona 5 stycznia 1975 roku w Częstochowie, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego. Po zdaniu matury zamieszkała w Katowicach. Tam ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii. Wyszła za mąż, ma dwóch nastoletnich synów.

Debiutowała w 2007 roku powieścią Precz z brunetami!. Następnie wyszły Odrobina fałszerstwa (2008), Diabelska ewolucja (2009), Miłość, szkielet i spaghetti (2012), Łopatą do serca (2013) oraz Szajba na peronie 5. (2014), Precz z brunetami (wyd. II, 2015), Francuski piesek (2016), Księgarenka przy ulicy Wiśniowej (2016), Metoda na wnuczkę (2017), Wiedźma duszona w winie (2018). Autorka ceni sobie humor Joanny Chmielewskiej, dlatego poszła w jej ślady. Twórczość Marty Obuch znalazła wielu czytelników ze względu na lekką fabułę i postacie, które wplątują się w najrozmaitsze afery kryminalne.

Marta Obuch jest laureatką konkursów poetyckich, drukowała swoje wiersze w wydawnictwach pokonkursowych oraz w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym ŚLĄSK. Dwukrotnie nominowana do nagrody Pazur na Festiwalu Literatury Kobiecej ,,Pióro i Pazur’’ w Siedlcach (2013 – Miłość, szkielet i spaghetti; 2014 – Łopatą do serca: nominacja czytelniczek).

Obecnie pisarka mieszka w Katowicach, gdzie uczy fotografii, prowadzi firmę fotograficzną, a wolnym czasie pisze powieści. Uwielbia gotować i oglądać dobre filmy.

Więcej informacji na stronie: www.martaobuch.pl.

Pociąg do peronu 5., „Gazeta Uniwersytecka UŚ” 2015, NR 1 (231)

return to top