Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
absolwent
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Andrzej Pilot - Nasi Absolwenci

Urodził się 16.10.1960 roku w Tarnowskich Górach. Ukończył Politykę społeczną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz Studia podyplomowe w zakresie inwestycji kapitałowych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W latach 2008-2010 był zastępcą Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, gdzie odpowiadał za ochronę atmosfery, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami, ochronę ziemi, gospodarkę wodną i ochronę wód. W 2010 roku był koordynatorem likwidacji szkód w środowisku, wyrządzonych przez powódź w Województwie Śląskim. W latach 2007-2008 był członkiem Rady Nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w latach 2008-2010 członkiem Rady Nadzorczej Beskid Ekosystem oraz PEC Ciepłogaz, a od grudnia 2010 do lutego 2013 był wicestarostą powiatu tarnogórskiego, odpowiedzialnym między innymi za gospodarkę nieruchomościami Skarbu Państwa, rolnictwo i ochronę środowiska.

Od marca 2013 do listopada 2014 roku pełnił funkcję pierwszego Wicewojewody Śląskiego, gdzie odpowiadał za pracę wydziałów: Finansów i Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Polityki Społecznej oraz Certyfikacji i Rozwoju. Sprawował również nadzór nad Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Katowicach. 18 grudnia 2014 ponownie został wybrany do zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na stanowisko Prezesa Zarządu, w związku z czym złożył mandat radnego sejmiku. Funkcję prezesa WFOŚiGW piastował do 28 marca 2018 roku. Od września do listopada 2018 zajmował stanowisko dyrektora Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach.

Andrzej Pilot jest członkiem Rady Programowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach oraz członkiem Zarządu Śląskiej Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Andrzej Pilot wraz z żoną i synem mieszka w Tarnowskich Górach. Interesuje się etnografią, myślistwem oraz sportem. W wolnych chwilach jeździ na nartach, gra w tenisa i podróżuje.

return to top