Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
absolwent
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Gabriela Lenartowicz - Nasi Absolwenci

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji. Poseł na Sejm RP VIII kadencji, była członkinią Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, pracowała też w Komisji Gospodarki i Rozwoju (2015–2017) oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach (2015–2016).

W 2015 roku była Wicewojewodą Śląskim. W latach 2008-2014 roku zajmowała stanowisko Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a w latach 2013-2014 Przewodniczącą Konwentu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. Od 16 listopada 2014 do 1 lipca 2015 roku była Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego. Radna Sejmiku Śląskiego II i III kadencji. Doświadczenie samorządowe zdobywała jako naczelnik wydziałów rozwoju urzędów miast Raciborza i Rybnika oraz jako sekretarz Powiatu Raciborskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansowaniem inwestycji w infrastrukturę i ekologię oraz zarządzaniem funduszami europejskimi. W wyborach w 2019 roku kandydowała z listy KO uzyskując ponownie mandat poselski.

Laureatka wielu prestiżowych nagród i tytułów o charakterze tak regionalnym jak i krajowym. Uzyskała tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii, Laskę Niezawodnego Przyjaciela – najwyższe odznaczenie Związku Harcerstwa Polskiego. Otrzymała wiele odznaczeń resortowych w tym Ministra Środowiska i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Środowiska gospodarcze doceniły ją Platynowym Laurem Zielona Gospodarka i Śląską Indywidualną Nagrodą Jakości w kategorii Praktyka. W 2014 roku znalazła się na 5 miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego, wcześniej uzyskała nagrodę Narcyz – dla wyróżniających się kobiet Śląska. Odznaczona została złotą odznaką Za zasługi dla Województwa Śląskiego.

return to top